Dwie twarze innowacji w Polcomie

Kim jest innowator? Czym jest innowacja? Zdaje się, że obecnie ile jest osób, tyle jest obiegowych opinii na ten temat. Bez wątpienia jednak różne definicje łączy jedno: innowator to ktoś, kto myśli nieszablonowo i kto buduje nowe rozwiązania, wybierając jeszcze nieodkryte ścieżki. W naszej firmie nie brak jest kreatywnych i pomysłowych osób, jednak bohaterów dzisiejszego wywiadu – Damiana Romka i Zbyszka Śliwę - bez wątpienia możemy nazwać innowatorami. Dlaczego? Dowiecie się z wywiadu.

Czym zajmujecie się w firmie Polcom?

Damian: Obecnie zajmuję się zarządzaniem Działem Programistów w Polcom. Zajmujemy się głównie projektowaniem i produkcją oprogramowania zarówno dla naszych potrzeb wewnętrznych, jak i dla potrzeb komercyjnych.

Zbyszek: Ja kieruję zespołem utrzymania HVAC. Nie piszemy oprogramowania…:-). W telegraficznym skrócie można powiedzieć, że zajmujemy się rozwojem systemu klimatyzacji, ogrzewania i wentylacji w taki sposób, żeby zoptymalizować koszty związane z ogrzewaniem.

Podobno w Polcomie bywacie nazywani innowatorami. Czy rzeczywiście macie na koncie jakieś innowacyjne dokonania?

Damian: Innowator brzmi dumnie, czy jednak jesteśmy innowatorami? Ciężko powiedzieć, zwłaszcza kiedy ma się za autorytet Steve’a Jobsa czy Elona Muska. Myślę, że staramy się po prostu wprowadzać rzeczy, które są potrzebne. Choć rzeczywiście udało mi się wraz z zespołem zrealizować w ostatnich latach kilka autorskich projektów, takich jak dedykowany system SKD czy software dla administratorów danych osobowych, z których jestem dumny.

Zbyszek: Zgadzam się z Damianem – staramy się wprowadzać rozwiązania, które w jakimś stopniu będą przydatne i użyteczne. Odpowiadając za HVAC w naszej firmie, mam na uwadze głównie utrzymanie sprawności wszystkich systemów. Czasem jednak pojawiają się projekty takie jak np. system polegający na chłodzeniu serwerów cieczą, które rzeczywiście można nazwać innowacyjnymi. Nie jest to jednak chęć dążenia do innowacji samej w sobie, a raczej do wprowadzania pewnych udogodnień wyróżniających naszą ofertę na rynku.

W ostatnim badaniu PwC– „The 2018 Global Innovation 1000 study” wyszczególniono 6 kluczowych obszarów, poprzez które przedsiębiorstwa mogą zwiększać wartość dodaną ze swoich inwestycji. Najważniejszym obszarem wskazanym w badaniu jest ścisłe dopasowanie strategii innowacji do strategii biznesowej. Oznacza to, że innowacja może przynieść pozytywny wynik dla przedsiębiorstwa tylko wtedy, jeśli jest spójna z jego kierunkiem biznesowym. Jakie korzyści niosły za sobą wspomniane przez Was projekty dla firmy?

Zbyszek: Wielu osobom klimatyzacja czy ogrzewanie kojarzy się tak naprawdę wyłącznie z komfortem termicznym. Biorąc jednak pod uwagę skalę naszych ośrodków oraz to, że urządzenia IT potrzebują idealnych warunków środowiskowych, to projekty związane z doskonaleniem tego obszaru mają spory wpływ na tak istotne z punktu widzenia biznesu czynniki, takie jak optymalizacja kosztów czy ciągłość działania. Doskonale tę zależność widać w procesie free coolingu, czyli wykorzystania darmowych pokładów chłodu zawartego w powietrzu zewnętrznym o niskiej temperaturze do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku, który z powodzeniem wykorzystujemy w naszej serwerowni. Dzięki temu znacznie obniżyliśmy koszty związane ze zużyciem energii elektrycznej oraz podnieśliśmy efektywność chłodzenia. W efekcie koszty związane z utrzymaniem infrastruktury w naszych ośrodkach są niższe niż w innych data center, a my zwiększamy naszą konkurencyjność rynkową jednocześnie inwestując w bezpieczne i innowacyjne rozwiązania.

Damian: Z moich doświadczeń wynika, że czasem to sam biznes zgłasza konkretną potrzebę, taką lukę, którą trzeba zapełnić. Wtedy osiągnięcie wspomnianej korzyści jest jeszcze łatwiejsze. Tak było w przypadku oprogramowania, o którym wspominałem. Było ono po prostu odpowiedzią na nowe przepisy w zakresie ochrony danych osobowych, które weszły w życie w maju ubiegłego roku. Ponieważ dostępne na rynku systemy nie były pełne, na przykład nie pozwalały na przeprowadzenie całościowej analizy ryzyka związanego z przetwarzaniem danych osobowych, została podjęta decyzja o tym, że trzeba napisać coś naszego. Nasze oprogramowanie, dostępne już komercyjnie, pozwala klientom na sporą oszczędność czasu i zmniejsza ryzyko niedopełnienia nowych regulacji. Trochę inne korzyści biznesowe były związane z przygotowaniem projektów, takich jak nowy system SKD, który służy do zarządzania ruchem osób na terenie naszego obiektu. Nasz autorski system z całą pewnością podniósł bezpieczeństwo na terenie obiektów i pozwala na optymalizację wielu procesów na podstawie danych o poruszaniu osób.

Obszary którymi się zajmujecie są rzeczywiście zupełnie różne - można powiedzieć, że każdy z Was pokazuje inną twarz polcomowych innowacji. Zdecydowanie łączy Was jednak chęć rozwoju i dostarczenia konkretnych rozwiązań dla biznesu. Skąd u Was takie zainteresowania?

Damian: Programowaniem i projektowaniem oprogramowania zajmuje się już blisko 14 lat. Przygodę z programowaniem rozpocząłem w szkole od języka Object Pascal i środowiska Borland Delphi. Przez te wszystkie lata wziąłem udział w dziesiątkach projektów programistycznych m.in. w moim autorskim projekcie UltimatePlayer, UltimatePlayer Radio, które zdobyły kilkadziesiąt tysięcy użytkowników na całym świecie. Można powiedzieć, że programowanie to realizacja mojej wewnętrznej potrzeby tworzenia pięknych i użytecznych narzędzi, które każdego dnia pomagają ludziom w realizacji ich celów.

Zbyszek: Przyznam, że ja z kolei przychodząc 9 lat temu do Polcomu nie spodziewałem się, że będę się specjalizował w obszarze HVAC. Trudno mi obecnie powiedzieć, czy specjalizowałbym się w tym obszarze, gdyby nie praca w Polcomie, gdzie mam do dyspozycji nowoczesny sprzęt oraz przestrzeń do podejmowania nowych wyzwań. Wiele zawdzięczam odpowiedniemu ukierunkowaniu oraz sensownym szkoleniom, które bardzo mnie zainspirowały i rozbudziły moje zainteresowania. Obecnie praca jest moją pasją, zarządzam 10 – osobowym zespołem świetnych fachowców i mogę współtworzyć ambitne projekty z obszaru wentylacji i chłodzenia.

 

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.

Zamknij