background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Sektor IT w Polsce odporny na kryzys

Dowiedz się dlaczego

Pomimo kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie i wzrostem inflacji, sektor IT okazuje się być odporny na gospodarcze zawirowania i odnotowuje stabilny wzrost na całym świecie, w tym również na terenie RP. Według badań IDC skumulowany roczny wzrost sektora IT w latach 2023-2027 wyniesie 5,8 proc. dla Europy Środkowo-Wschodniej. Świadczy to o dobrej kondycji europejskiego rynku technologii informatycznych. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy?

Inwestycje w sektorze IT

Popyt na transformację cyfrową wzrasta. Równie istotny staje się outsourcing usług informatycznych, co w połączeniu z dostępem do wykwalifikowanej kadry pracowniczej jest jednym z głównych czynników wpływających na ciągły rozwój branży. Wzrost inwestycji w sektorze nowych technologii wynika z rosnącej świadomości korzyści płynących z cyfryzacji oraz usług cloud computing.

Zarówno prywatne przedsiębiorstwa, jak i instytucje publiczne zdają sobie sprawę, że rozwiązania cyfrowe pozytywnie wpływają na efektywność operacyjną oraz usprawnienie procesów związanych z zarządzaniem biznesem. Ponadto, cyfryzacja umożliwia łatwiejszą analizę danych, co pozwala podejmować trafniejsze decyzje oraz umożliwia dostęp do nowych kanałów komunikacji i rynków. A to co sprzyja rozwojowi przedsiębiorstwa.

Wykwalifikowani pracownicy IT są dostępni w Polsce. Coraz więcej projektów związanych z outsourcingiem informatycznym jest realizowanych na terenie naszego kraju. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą na terenie RP chcą inwestować w nowe technologie, m.in. w rozwiązania chmurowe. Przebadane w raporcie Polcom i Intel firmy z sektora produkcyjnego planują modernizację krytycznych systemów biznesowych – ERP, WMS czy CRM – oraz rozwiązań z zakresu automatyzacji produkcji w perspektywie nie dłuższej niż trzy lata. Oba te obszary doskonale wpisują się w aktualny trend dążenia ku cyfrowej transformacji oraz podkreślają zmianę roli IT z dostawcy infrastruktury w kierunku partnera biznesowego – zauważa Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Wzrost cyberzagrożeń

Odporność sektora IT wynika również z rosnącego zagrożenia ze strony cyberprzestępców, które determinuje wdrożenie odpowiednich technologii informatycznych. Organizacje zmuszone są do ciągłego wzmacniania zabezpieczeń sieciowych i bycia na bieżąco z trendami w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Firmy zdają sobie sprawę z zagrożenia, dlatego rozwiązania z zakresu backupu oraz ochrony przed atakami hakerskimi, zapewniające bezpieczeństwo danych, stale zyskują na popularności. Coraz powszechniejsze staje się również wykorzystywanie technologii chmurowych, które zapewniają elastyczność oraz wysoki poziom zabezpieczeń.

Transformacja cyfrowa umożliwia przedsiębiorstwom i instytucjom publicznym szybką adaptację do zmieniających się warunków gospodarczych, elastyczność i skalowalność działań. To właśnie zalety wynikające z cyfryzacji oraz wysokim poziomem bezpieczeństwa, który charakteryzują nowe technologie, mogą być przyczyną tak dobrej kondycji sektora IT w czasach kryzysu i niepewnej sytuacji na rynku.

Wróć do newsów