background
avatar
Autor
Karolina Bąba

Jak dobrze przygotować firmę na wypadek utraty danych?

Dowiedz się więcej

Utrata danych, zwłaszcza tych wrażliwych, może mieć katastrofalne skutki dla każdej organizacji bez względu na branżę. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie, w którym dane stanowią core działalności. Z tego względu w strategii bezpieczeństwa należy brać pod uwagę nie tylko aspekty związane z fizycznym zabezpieczeniem nośników informacji, ale również kwestie związane z bezpieczeństwem cybernetycznym. Jednym z elementów takiego planu powinno być również przygotowanie się na wypadek nieprzewidzianego wydarzeń czy potencjalnych katastrof, w wyniku których firma lub instytucja mogłaby tymczasowo stracić dostęp do informacji. Jakie więc kroki należy podjąć, aby zminimalizować ryzyko i negatywne skutki utraty danych?

Microsoft dynamics 365 w chmurze

Określenie potencjalnego ryzyka

Cykliczna analiza ryzyka związanego z utrata danych jest niezwykle istotna z punktu widzenia ochrony przed potencjalnymi zagrożeniami. Aby ją przeprowadzić należy przedsięwziąć kilka kroków, w tym identyfikację kluczowych obszarów, w których organizacja może być najbardziej narażona na utratę dostępu do danych. Ataki cybernetyczne, awarie sprzętu czy błędy ludzkie to najczęstsze źródła potencjalnych problemów. Zrozumienie i przeciwdziałanie jest więc niezwykle istotne dla zachowania ciągłości działania.

 

Polityka bezpieczeństwa danych

Przygotowanie spójnej polityki bezpieczeństwa jest niezbędne w każdej firmie lub instytucji publicznej. Bez niej trudno mówić o ochronie wrażliwych informacji przetwarzanych na co dzień. Należy więc określić najważniejsze dla funkcjonowania przedsiębiorstwa informacje, a następnie opracować odpowiedni plan na ich zabezpieczenie. Przykładami takich działań może być szyfrowanie danych, dwuetapowa weryfikacja oraz przeprowadzanie regularnych audytów bezpieczeństwa i kontroli jakości. Pozwoli to znacznie zredukować możliwe ryzyka płynące z wadliwego sprzętu lub zabezpieczeń sieciowych.

 

Backup i monitoring bezpieczeństwa

Regularne tworzenie kopii zapasowych pozwala na znaczne zredukowanie potencjalnych zagrożeń przerwania ciągłości działania z powodu braku dostępu do danych. Backup powinien być wykonywany cyklicznie i przechowywany w bezpiecznym miejscu. Dostawcy rozwiązań chmurowych zapewniają specjalistyczne usługi z obszaru Disaster Recovery, które pozwalają na sprawne odtworzenie danych po wystąpieniu awarii.

Dodatkowo, warto wykorzystywać profesjonalne narzędzia pozwalające na monitorowanie bezpieczeństwa systemów. Dzięki nim można w porę wykryć nieprawidłowości i potencjalne zagrożenia, np. DoS/DDoS, na wczesnym etapie. To umożliwia szybką reakcję i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia negatywnych konsekwencji.

 

Regularne szkolenia pracowników

Ludzie są często najsłabszym ogniwem w systemie bezpieczeństwa danych. Dlatego warto poddawać pracowników cyklicznym szkoleniom z zakresu cyberbezpieczeństwa. Ważne jest zwłaszcza zrozumienie potrzeby używania silnych haseł oraz zachowania ostrożności przy otwieraniu wiadomości e-mail z nieznanego źródła.

W dobie rosnącej liczby cyberzagrożeń, skuteczne przygotowanie firmy na wypadek utraty danych jest nie tylko obowiązkiem, ale także strategicznym elementem działalności. Inwestycje w bezpieczeństwo danych są więc wkładem w stabilność i długofalowy sukces firmy. Warto pamiętać również, że skuteczne przygotowanie na wypadek utraty danych to proces ciągły, który wymaga świadomości i zaangażowania wszystkich pracowników.

Wróć do newsów