background
avatar
Autor
Jakub Kilarowski

Jak zapewnić cyberbezpieczeństwo w Przemyśle 4.0?

5 sposobów

Wraz z rozwojem nowych technologii i procesu automatyzacji w sektorze przemysłowym, rośnie liczba cyberzagrożeń. Cyberataki mogą mieć poważne konsekwencje dla przedsiębiorstw, powodując straty finansowe, wizerunkowe oraz opóźnienia w produkcji.

Przedstawiam pięć praktycznych i skutecznych porad, które mogą pomóc w poprawie cyberbezpieczeństwa.

 

 

Zalety chmury obliczeniowej

1. Wdrożenie polityki bezpieczeństwa

Pierwszym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa cybernetycznego powinno być wdrożenie kompleksowej polityki bezpieczeństwa, którą należy poprzedzić szczegółową analizą ryzyka. Wypracowane rozwiązanie powinno określać zasady i procedury, które należy przestrzegać w celu ochrony krytycznych systemów i danych. Co powinno wchodzić w skład poprawnie opracowanej polityki bezpieczeństwa?

  • zasady dostępu do systemów i danych;
  • zasady tworzenia i przechowywania haseł;
  • zasady korzystania z urządzeń mobilnych;
  • zasady korzystania z poczty elektronicznej i sieci Internet;
  • procedury postępowania w przypadku wystąpienia incydentu bezpieczeństwa.

2. Identyfikacja i analiza danych przemysłowych z wykorzystaniem AI

Postęp w rozwoju sztucznej inteligencji w ostatnich latach przyczynił się do zwiększenia bezawaryjności linii produkcyjnych. Zaawansowane czujniki w połączeniu z AI są w stanie bez problemu identyfikować anomalie w strumieniu danych przemysłowych, które mogą być oznaką cyberataku lub zbliżającej się awarii maszyny, która odpowiada za bezprzerwowe działanie linii produkcyjnej.

3. Wdrożenie rozwiązań Business Continuity

Zapasowy ośrodek przetwarzania danych, udostępniany w modelu Disaster Recovery, to rozwiązanie zapewniające szybkie odtworzenie systemów i krytycznych danych w przypadku wystąpienia trudnej do przewidzenia awarii bądź katastrofy. Dzięki zapasowemu data center przedsiębiorstwo może skrócić do minimum proces przywrócenia dostępności kluczowych systemów. W Polsce do tej pory podstawowe środowiska disaster recovery były najczęściej budowane na bazie własnych zasobów IT. Praktyka jednak pokazała, że udostępnienie rozwiązania w formie usługi przez zewnętrznych dostawców zwiększa niezawodności środowiska oraz ogranicza koszty. Istotny jest również know-how, którym dysponują operatorzy profesjonalnych ośrodków DC.

4. Wdrożenie polityk kontroli dostępu

Kontrola dostępu to proces, który ma na celu udzielenie dostępów do systemów i danych jedynie dla osób upoważnionych. Jest to jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa IT i OT, który pomaga chronić dane i zasoby przedsiębiorstwa przed nieuprawnionym dostępem, modyfikacją, uszkodzeniem lub kradzieżą. Może być realizowana za pomocą różnych metod, takich jak szyfrowanie, bezpieczne hasła, uwierzytelnianie dwuskładnikowe, kontrola dostępu oparta na roli (RBAC). Proces wymaga wypracowania odpowiedniej polityki dostępu, która jest zbiorem zasad określających kto powinien mieć dostęp, w jakich okolicznościach i do jakich zasobów przedsiębiorstwa.

5. Security Operation Center (SOC)

SOC to profesjonalne centrum monitorowania infrastuktury IT, które zajmuje się wczesnym wykrywaniem i reagowaniem na incydenty bezpieczeństwa występujące w organizacji. Wdrożenie Security Operation Center to zwykle ostatni etap zwiększania poziomu cyberbezpieczeństwa przedsiębiorstwa i jest połączeniem w spójną całość wymienionych wcześniej elementów. Rozwiązania tego typu można budować w ramach własnej organizacji, jednak jest to kosztowny i długotrwały proces. Eksperci szacują, że na rynku brakuje obecnie ok. 17 tys. specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, a nadchodzące nowelizacje ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa mogą ten deficyt pogłębić. Rozwiązaniem może być skorzystanie z usług zewnętrznego zespołu SOC. Taki model udostępniania zasobów znacznie przyspiesza wdrożenie rozwiązania SOC oraz optymalizuje koszty związane z zatrudnieniem specjalistów. Doświadczony zewnętrzny zespół SOC, dzięki wsparciu AI i ML jest w stanie stosunkowo szybko zrozumieć skomplikowane procesy zachodzące w infrastrukturze klienta. Dla Przemysłu 4.0 istotny jest również fakt, że będzie on w stanie z taką samą efektywnością chronić środowisko IT jak i OT.

Przemysł 4.0 oferuje ogromne możliwości rozwoju, ale również niesie za sobą poważne wyzwania związane z zapewnieniem odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa, które jest kluczowe dla ochrony poufnych danych  oraz utrzymania ciągłości operacyjnej przedsiębiorstwa. Opisane dobre praktyki pomogą skutecznie chronić firmy z sektora przemysłowego przed atakami cybernetycznymi w dobie przyspieszonej transformacji cyfrowej. Działania te nie tylko minimalizują ryzyko strat finansowych i wizerunkowych, ale również przyczyniają się do zachowania konkurencyjności..

Wróć do newsów