background
avatar
Autor
Natalia Gawlowska

Wzrost kosztów prowadzenia biznesu

Jak sobie z tym poradzić?

Ostatnie dwa lata dla wielu firm okazały się nie lada wyzwaniem. Pandemia, rosnąca inflacja i kryzys gospodarczy, zaburzenia w łańcuchu dostaw – to wszystko powoduje, że przedsiębiorcy coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą im zachować konkurencyjność na rynku. Słusznym kierunkiem jest otwartość na nowe technologie, które przynoszą szereg korzyści – jakich?

Firmy chcące utrzymać się na rynku poszukują sposobów na to, jak zmniejszyć stale rosnące koszty. Coraz częściej wybierają rozwiązania chmurowe, a według raportu PMR dla Polskiej Chmury przedsiębiorstwa decydują się na zwiększanie zakresu tych usług ze względu na znaczną optymalizację kosztów (67 proc. respondentów).

Optymalizacja kosztów to ważny czynnik, ale nie jedyny  

Jak zauważa Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom, cloud computing nie oznacza tylko zmniejszenia kosztów inwestycyjnych – korzyści jest wiele więcej.

Ograniczenie kosztów to walor wskazujący na wybór chmury, jednak firmy mogą zyskać o wiele więcej. Znacząca poprawa działalności operacyjnej klientów poprzez przyspieszenie wprowadzenia produktu lub usługi do sprzedaży (time to market), zwiększenie zwinności w reagowaniu na trudne lub nieprzewidziane sytuacje, usprawnienie łańcucha dostaw czy minimalizowanie strat to tylko część korzyści wynikających z usług cloudowych. Można powiedzieć, że wprowadzenie zmian w każdym z tych obszarów niesie za sobą szansę na optymalizację kosztów prowadzenia biznesu.

Sektor MŚP również podąża w stronę chmury  

Raport opracowany przez Polcom i Intel Cyfryzacja, chmura i nowe technologie. MŚP w drodze do cyfrowej transformacji bezpieczeństwo i ciągłość działania to najpilniejsza inwestycja w ramach cyfryzacji firmy (94 proc. wskazań ankietowanych).

Niezależnie od sytuacji, dane muszą pozostawać dostępne, a ewentualna niedostępność systemów powinna być ograniczana do minimum. Jest to istotne, ponieważ – jak ocenia firma Gartner – w wyniku przestojów firmy na świecie tracą średnio 5600 USD na minutę w wyniku utraty dostępu do danych – podkreśla Mariusz Juranek.

Wróć do newsów