background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Aplikacje biznesowe

w modelu usługowym

Świat biznesu nieustannie ewoluuje, a jednym z kluczowych czynników, który nadaje impuls do rozwoju przedsiębiorstwom, jest migracja środowisk biznesowych do chmury obliczeniowej. Wyniki badania przeprowadzonego przez Polcom i Computerworld jednoznacznie potwierdzają, że przedsiębiorcy z sektora MŚP dostrzegają ogromne korzyści wynikające z transformacji cyfrowej i przeniesienia IT do modelu usługowego. Jakie są zatem kluczowe czynniki, które skłaniają coraz więcej firm do migracji swoich systemów do chmury? Klucz tkwi w zdolności chmury obliczeniowej do zapewnienia ciągłości działania aplikacji biznesowych oraz obniżenia kosztów związanych z utrzymaniem wydajnego środowiska informatycznego.

 

 

 

 

Dostępność aplikacji biznesowych

Business Continuity to kluczowy element dla każdej organizacji, niezależnie od jej rozmiaru. Dzięki migracji do chmury obliczeniowej, przedsiębiorstwa mogą cieszyć się pewnością, że ich aplikacje będą działać stabilnie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. To oznacza, że procesy biznesowe, takie jak automatyzacja, zarządzanie produkcją czy obsługa klienta, nie będą zakłócone przez przerwy związane z dostępem do systemów produkcyjnych. Jest to klucz do efektywności, zadowolenia klientów i budowania przewag konkurencyjnych.

 

Szybsze wdrożenie i obniżenie kosztów

Wdrożenie systemów ERP, takich jak SAP czy IFS może być czasochłonne i kosztowne. Jednakże dzięki chmurze obliczeniowej przedsiębiorstwa mogą skrócić czas implementacji rozwiązania do minimum. Gotowe środowisko cloud computing umożliwia szybsze reagowanie na zmieniające się potrzeby biznesowe i zapotrzebowanie na moc obliczeniową. Ponadto, koszty utrzymania infrastruktury IT stają się bardziej przewidywalne i zoptymalizowane, ponieważ dostawca chmurowy zajmuje się zarządzaniem serwerami, aktualizacjami i wdrażaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa IT.

 

Nowe modele biznesowe

Migracja systemów do chmury obliczeniowej nie tylko poprawia efektywność istniejących procesów biznesowych, ale także otwiera drzwi do nowych modeli biznesowych. Przedsiębiorstwa zyskują zdolność łatwiejszego dostosowywania się do zmieniających się warunków rynkowych oraz eksperymentowania z nowymi produktami i usługami, co przekłada się na ich zwiększoną konkurencyjność.

Przeniesienie rozwoju nowych produktów lub wdrożeń aplikacji biznesowych – np. SAP HANA – na platformę cloudową w modelu PaaS jest obarczone dużo niższym ryzykiem inwestycyjnym oraz pozwala w znacznym stopniu przyspieszyć proces dostarczenia nowego produktu dla użytkowników lub samego wdrożenia. Dostępność, sprawność, elastyczność i skalowalność zasobów chmurowych pozwala na otwieranie nowych projektów biznesowych czy też wdrożeniowych również w charakterze testów, o czym trudno jest powiedzieć w przypadku modelu on-premise (zakupu infrastruktury IT na potrzeby projektu biznesowego). W zasadzie każda usługa taka jak usługi płatnicze lub rozwiązanie do płatności mobilnych może zostać przeniesiona z tradycyjnej infrastruktury na model cloudowy – mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

 

Wróć do newsów