background
avatar
Autor
Piotr Zaborowski

Jakie wyzwania stoją przed sektorem ubezpieczeń w trakcie migracji do chmury?

Dowiedz się więcej

Mimo wielu korzyści płynących z wykorzystania technologii chmury obliczeniowej w branży ubezpieczeniowej, firmy nadal stoją przed wieloma wyzwaniami związanym z procesem przejścia do chmury. Do najistotniejszych należą opisane poniżej kwestie.

Na pierwszym miejscu należy wspomnieć o uzasadnionych obawach dotyczących prywatności i bezpieczeństwa bardzo wrażliwych danych związanych na przykład z finansami, majątkiem lub zdrowiem i historią medyczną klientów. Konieczne staje się stosowanie mechanizmów weryfikacji zgodności przesyłanych danych, mechanizmów zabezpieczających przed utratą przesyłanych danych oraz wykorzystanie szyfrowanych zabezpieczeń i zaawansowanej kontroli dostępu w celu uniknięcia naruszeń zarówno podczas procesu migracji do chmury jak i już po jego zakończeniu. W tym przypadku należy rozważyć przewagę chmury prywatnej nad chmurą publiczną, ponieważ chmura prywatna zapewnia możliwość większej kontroli odnośnie miejsca gromadzenia i przechowywania danych, wyższą gwarancję trwałego ich usunięcia, a dodatkowo również kontrolowania i audytowania dostawcy przez samą firmę ubezpieczeniową jaki i instytucje nadzorujące branżę.

Łącząc bezpieczeństwo z innowacją

Kolejnym wyzwaniem jest konieczność dokładnej weryfikacji przez firmę ubezpieczeniową zgodność dostawcy usług chmury obliczeniowej ze wszystkimi obowiązującymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa danych, prywatności, zarządzania ryzykiem oraz ładu korporacyjnego. W odniesieniu do branży ubezpieczeniowej w Polsce, należy mieć na uwadze m.in. ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, ustawę o ochronie danych osobowych (RODO), różne branżowe wytyczne KNF, czy dyrektywę unijną DORA o cyfrowej odporności operacyjnej, która właśnie wchodzi w życie.

Modernizacja czy konserwatyzm?

Istotnym wyzwaniem są również istniejące, budowane przez wiele lat, lokalne ekosystemy IT, w których znajdują się tzw. systemy „legacy”. Może się okazać, że przeniesienie takich systemów do chmury obliczeniowej nie jest możliwe bez konieczności ich wymiany lub „przepisana” w oparciu o inną technologię, która jest dopasowaną do środowiska chmurowego. Koszt takiej operacji może być zbyt wysoki, więc bardziej korzystnie jest utrzymywanie takich systemów poza środowiskiem chmurowym do czasu kiedy nie będą one już potrzebne lub ich zastąpienie stanie się absolutnie konieczne ze względów biznesowych lub technicznych. Oczywiście konieczne jest stworzenie odpowiednich interfejsów API, które umożliwią integrację pomiędzy środowiskiem chmurowym i systemami legacy zapewniając płynny przepływ danych bez negatywnego wpływu na istniejące procesy biznesowe.

Wreszcie, należy wziąć pod uwagę potencjalny opór organizacji przed zmianą np. związany z przyzwyczajeniem pracowników do starszych środowisk lub wynikający z modyfikacji procesów biznesowych. Już samo wdrożenie systemów w chmurze obliczeniowej może wymagać nowych umiejętności od użytkowników systemów. Istotnym zatem staje się właściwe zarządzanie zmianą w procesie przejścia do chmury (np. dedykowane szkolenia użytkowników, właściwa komunikacja i marketing wewnętrzny).

Firma ubezpieczeniowa powinna wziąć także pod uwagę fakt, że jej klienci mogą wahać się, czy zaufać usługom ubezpieczeniowym świadczonym w oparciu o chmurę obliczeniową. Wyzwaniem więc może być wybór do współpracy odpowiedniego partnera, z doświadczeniem i certyfikatami bezpieczeństwa, który będzie budził zaufanie klientów i zapewni wysoki poziom świadczonych usług.

Innowacyjne horyzonty

Zdecydowana przewaga korzyści w stosunku do nakładów wynikających z przeprowadzenia procesu migracji do chmury, sprawia że firmy ubezpieczeniowe będą coraz chętniej korzystały tego rozwiązania. Wiele firm analityczno-badawczych (np. HTF Market Intelligence, MarketWide Research, Markets and Markets) przewiduje, że średnia roczna stopa wzrostu inwestycji w technologie chmurowe dla branży ubezpieczeniowej w ujęciu globalnym będzie na poziomie 20 proc. przez kilka kolejnych lat. Wykorzystanie przez firmy ubezpieczeniowe nowych technologii, o przełomowym charakterze, takich jak sztuczna inteligencja AI, blockchain czy Internet rzeczy IoT w chmurze obliczeniowej stanie się jednym z niezbędnych czynników umożliwiających uzyskanie przez nie trwałej przewagi konkurencyjnej. Można więc uznać, że technologia chmury obliczeniowej staje się istotnym katalizatorem transformacji cyfrowej oraz innowacyjności w branży ubezpieczeniowej.

Wróć do newsów