Rynek data center w polsce background
avatar
Autor
Zbigniew Sikorski

Jak wybrać najlepsze data center dla swojego biznesu?

5 wskazówek

Jakość usług cloud computing jest tak dobra, jak dobre jest data center w którym znajduje się infrastruktura, na bazie której świadczone są usługi chmurowe. Właśnie dlatego wybór dostawcy usług cloud computing powinien iść zawsze w parze ze sprawdzeniem ośrodka data center. Wybór odpowiedniego ośrodka przetwarzania danych powinien być poprzedzony konkretnymi krokami. Zbigniew Sikorski, regionalny kierownik ds. kluczowych klientów w Polcom przedstawia kilka konkretnych wskazówek mówiących o tym czym kierować się w pierwszej fazie wyboru data center.

Jak wybrać data center?

Jak wybrać odpowiednie centrum danych? Kluczowe wskazówki

 

1. Zacznij od sprawdzenia lokalizacji i terenu, na którym zbudowane jest data center 

To jeden z najważniejszych aspektów pod względem bezpieczeństwa fizycznego. Położenie geograficzne ośrodka powinno znajdować się na terenie bezpiecznym od powodzi czy pożarów. Wybór data center powinien opierać się o informacje, czy budynek nie jest w bezpośrednim sąsiedztwie np. magazynów, które także mogą być zewnętrznym ryzykiem nieprzewidzianych zdarzeń, m.in. pożaru.

Zachowanie ciągłości działania biznesu jest kluczowe, a ośrodek przetwarzania danych powinien ją zagwarantować. Znane są jednak przypadki występowania nieprzewidzianych zdarzeń, wynikających z powodu zagrożeń znajdujących się w bliskim otoczeniu data center. Właśnie dlatego podczas wyboru dostawcy usług warto zweryfikować, czy:

• budynek nie został zaadaptowany, tylko wybudowany z myślą o tym, aby pełnił funkcję centrum przetwarzania danych;
• działka na której usytuowany jest ośrodek data center, jest własnością dostawcy usług;
• na działce znajdują się budynki przeznaczone do innych celów niż świadczenie usług przetwarzania danych, które potencjalnie mogą zagrażać prawidłowemu funkcjonowaniu CPD.

2. Dowiedz się, jakie certyfikaty jakości i bezpieczeństwa posiada dane CPD 

O tym, jakie data center wybrać, w dużej mierze powinna decydować jakość świadczonych usług. Bez wątpienia na wysoką jakość usług mogą wskazywać spełniane przez ośrodki tego typu normy i certyfikacje. Najwyższe standardy zabezpieczeń fizycznych oraz posiadane certyfikacje dają większą pewność, że dane są bezpieczne, a ryzyko wystąpienia przerwy w działaniu biznesu jest ograniczone do minimum.

Przykładowe normy i certyfikaty, jakie powinien spełniać ośrodek data center:

• ISO 27001;
• ISO 27017;
• ISO 9001;
• Zgodność RODO;
• Zgodność z wytycznymi KNF z dnia 23 stycznia 2020 r.

3. Sprawdź, czy dany usługodawca posiada drugie lub zapasowe CPD 

Firma planująca współpracę z ośrodkiem przetwarzania powinna zadawać sobie pytanie nie tylko, jakie data center wybrać, ale również jak zadbać o ciągłość działania środowisk IT niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania firmy. Właśnie dlatego ważne jest, aby wybrany ośrodek data center posiadał także drugi ośrodek zapasowy. Warto sprawdzić także, czy usługodawca ma możliwość przesyłania backupu oraz czy zapewnia usługę pełnego Disaster Recovery z replikacją synchroniczną baz danych w dwóch geograficznie odległych ośrodkach. Takie rozwiązanie może dać nam pewność tego, że nasze dane będą w pełni bezpieczne.

 

4. Zapytaj o dodatkowe usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa, które świadczy wybrany przez Ciebie dostawca 

Właściwe przygotowanie zasobów informatycznych pod kluczowe systemy i aplikacje w przedsiębiorstwie oraz ich odpowiednie zabezpieczenie znacznie ogranicza ryzyko przestojów powodujących trudne do oszacowania straty.

Umowa z dostawcą usług cloud computingu zakłada zazwyczaj rozpoczęcie długofalowej współpracy. Dlatego nawet jeśli w momencie podpisywania umowy odpowiednie zabezpieczanie danych nie jest dla Ciebie kluczowym aspektem (sic!), to biorąc pod uwagę rosnącą skalę cyberzagrożeń perspektywiczny partner w zakresie usług data center to taki, który potrafi zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów. Ośrodek przetwarzania danych oferujący usługi cyberbezpieczeństwa daje pewność, że rozumie wyzwania obecnego świata cyfrowego. Warto mieć też na uwadze to, że transformacja cyfrowa oderwana od czynników związanych z cyberbezpieczeństwem może odnieść odwrotny skutek niż zakładany cel, jakim jest zwiększenie ciągłości działania biznesu.

 

5. Zapoznaj się z referencjami klientów 

Case studies oraz opinie klientów korzystających z usług konkretnego data center to bardzo dobre źródło informacji na temat jakości świadczonych usług oraz rozwiązań. Warto się z nimi zapoznać, aby poznać doświadczenie naszego potencjalnego partnera biznesowego oraz dowiedzieć się, jak radzi sobie z wyzwaniami swoich klientów.

 

Jakie więc data center wybrać? 

W trakcie wyboru data center warto zadawać dostawcom konkretne pytania, które nie tylko pomogą w podjęciu właściwej decyzji, ale zminimalizują również wiele ryzyk, w tym przerwy w ciągłości działania biznesu czy kradzieży danych.

Wróć do newsów