Usługi IT dla sektora nowych technologii background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Czy firma musi być duża

Żeby korzystać z chmury obliczeniowej?

Jeszcze kilka lat temu, kiedy rozwiązanie chmurowe było nowością i innowacją, mogli sobie pozwolić na nią tylko nieliczni. Na przestrzeni lat jednak znacząco się to zmieniło, a cloud computing jest dla wszystkich, którzy chcą szybko dostosować się do zmian i potrzeb klientów lub użytkowników.

Usługi IT dla sektora nowych technologii

Wiele polskich firm, szczególnie z sektora MŚP, nie może pozwolić sobie na zakup nowoczesnego sprzętu zapewniającego bezpieczeństwo IT na poziomie, jaki gwarantują profesjonalne ośrodki data center. Dodatkowym wyzwaniem jest zbudowanie wykwalifikowanego zespołu w obszarze IT bo, jak pokazują dane rynkowe, braki kadrowe w branży IT mogą realnie wpływać na rozwój firm w 2022 roku.

Odpowiedź na pytanie, czy firma musi być duża, żeby korzystać z chmury obliczeniowej, jest więc jedna: chmura to nie luksus dla wybranych, a rozwiązanie dla wszystkich firm otwartych na rozwiązania cyfrowe.

 

Chmura motorem zmian technologicznych

Z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie” wynika, że chmura obliczeniowa będzie głównym motorem zmian technologicznych. Uważa tak 65 proc. osób biorących udział w badaniu Computerworld.

Przetwarzanie danych w chmurze obliczeniowej staje się powszechną praktyką biznesową, a rosnąca popularność tego typu usług pozwala firmom na uwolnienie biznesu od ograniczeń wynikających z tradycyjnej infrastruktury IT. Cloud computing umożliwia wykorzystywanie najnowocześniejszych technologiii oprogramowania dla rozwoju firm – niezależnie od ich wielkości lub skali działania.

Obecnie, chmura jest dla przedsiębiorców przede wszystkim instrumentem uniwersalnym wykorzystywanym w tym samym modelu przez firmy o różnych specjalnościach w różnym celu. Raport bez wątpienia wskazuje, że chmury obliczeniowe będą podążały w kierunku wyspecjalizowanych platform, spełniających wyspecjalizowane potrzeby danych sektorów. Rozwiązania chmurowe staną się tym samym rozwiązaniem powszechnie wykorzystywanym w biznesie na poziomie porównywalnym dzisiaj do chociażby algorytmów, zaznacza dr Maciej Kawecki, Prezes Instytutu Polska Przyszłości im. S. Lema.

 

Wsparcie specjalistów

Czy firma musi mieć rozbudowany zespół IT, żeby korzystać z chmury? Odpowiedź brzmi: nie. Z myślą o potrzebach firm powstała usługa Managed Cloud Services, w ramach której realizujemy projekty od poziomu service desk aż po zarządzanie rozbudowanymi środowiskami informatycznymi.

Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom, wymienia szereg korzyści dla firm wynikających z wdrożenia usług cloud: Dostępność, sprawność, elastyczność i skalowalność zasobów chmurowych pozwala na otwieranie nowych projektów biznesowych czy też wdrożeniowych również w charakterze testów, o czym trudno jest powiedzieć w przypadku modelu on-premise (zakupu infrastruktury IT na potrzeby projektu biznesowego).

Wróć do newsów