Rok 2021 postawił przed nami wiele nowych wyzwań. Jedne z nich dotyczyły sfery życia codziennego, inne zawodowego. Musieliśmy się przyzwyczaić do koniecznych zmian, takich jak np. przejście na zdalny tryb pracy czy wizyty u lekarza w formie online. Nie inaczej prawdopodobnie będzie w roku 2022, który podtrzyma ten trend.
W przypadku firm i instytucji publicznych zeszły rok dobitnie pokazał, że cyfryzacja staje się codziennością, a bez niej wiele rozwiązań nie byłoby w ogóle możliwych. Mając bezpośredni kontakt z działami IT wyciągnąłem kilka wniosków na temat tego, jaki wpływ na infrastrukturę informatyczną miała ewolucja/rewolucja naszych codziennych przyzwyczajeń oraz dlaczego warto przenieść dane do chmury.
Przed jakimi wyzwaniami stoją zespoły IT?
Jednym z największych wyzwań dla firm w 2021 roku była elastyczność infrastruktury i zasobów informatycznych. Dobrym przykładem jest tutaj praca zdalna. Wiele firm zostało z dnia na dzień zmuszonych do umożliwienia pracy swoim pracownikom z domu.
W sytuacji, kiedy budowana przez lata infrastruktura zakładała pracę z biura, wymuszona przez pandemię konieczność udostępniania zasobów zdalnie okazała się dla wielu firm nie lada wyzwaniem, szczególnie w aspekcie bezpieczeństwa danych firmowych.
Chmura dla firm – czy warto się na nią zdecydować?
Kolejnym istotnym wyzwaniem jest zapewnienie ciągłości działania biznesu. Badania wykazują, że cyfryzacja przedsiębiorstw postępuje, a co za tym idzie – wpływ IT na funkcjonowanie firm stale rośnie.
Analiza ryzyka, szczególnie w przypadku podmiotów regulowanych, często pokazuje konieczność utworzenia planu działania na wypadek katastrof, takich jak pożary czy powodzie. Taka nieoczekiwana sytuacja może być przyczyną utraty danych. Nie zawsze jednak katastrofa w kontekście przerwania ciągłości działania firmy jest związana z tak nietypowymi wydarzeniami. Czasami, by zatrzymać działalność operacyjną przedsiębiorstwa wystarczy awaria po stronie operatora dostarczającego łącze internetowe lub po stronie dostawcy prądu, a przecież nie są to już tak rzadkie i wyizolowane przypadki. W takich sytuacjach koszty związane z przestojem przedsiębiorstwa bywają często wysokie i trudne do oszacowania.
Dobrym rozwiązaniem powyższych problemów może okazać się skorzystanie z usług cloud computingu. Plusów migracji do chmury jest wiele, jednak ostatnie dwa lata pokazały przede wszystkim, że jest to sposób na uniknięcie problemów z ciągłością działania oraz gwarancja bezpieczeństwa danych. Nawet jeśli są one przetwarzane poza siedzibą firmy.
Korzyści z migracji firmy do chmury
Badania rynku pokazują, że coraz częstszym krokiem firm mającym na celu sprostanie nowym wyzwaniom są usługi cloud computingu. Jakie są zalety migracji firmy do chmury obliczeniowej? Jedną z nich jest zwiększanie lub zmniejszanie zasobów obliczeniowych w zależności od bieżących potrzeb firmy, a co za tym idzie – szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby biznesu. To także możliwość zwiększenia poziomu niezawodności środowiska informatycznego. Warto jednak pamiętać, że nie każda chmura obliczeniowa oferuje taką samą elastyczność i poziom zabezpieczeń.
Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby przy wyborze dostawcy zwrócić uwagę na kilka aspektów:
• możliwość utworzenia zapasowego środowiska, tzw. Disaster Recovery;
• możliwość geograficznego rozdzielenia zasobów;
• elastyczne SLA dopasowane do potrzeb naszego biznesu;
• aktywny monitoring usług i helpdesk 24/7;
• możliwość skorzystania z gotowych scenariuszy reagowania na awarie.
Dlaczego warto przenieść dane do chmury w Polcom?
Jak w przypadku wdrażania każdej nowej technologii w firmie, również w trakcie migracji danych do chmury pojawiają się pewne obawy właścicieli firm i działów IT. Często są one związane z brakiem kontroli nad miejscem przechowywania danych. Jednym z kluczowych aspektów naszej oferty, który wyróżnia Polcom, jest możliwość wskazania dokładnego miejsca przechowywania danych w naszych ośrodkach data center, które znajdują się na terenie Polski. Co więcej, do każdego projektu podchodzimy indywidualnie, dzięki czemu jesteśmy w stanie dostosować nasze rozwiązania do szczególnych potrzeb każdego klienta.
Chmura obliczeniowa jest już nieodłącznym elementem środowiska IT w wielu przedsiębiorstwach w Polsce i na świecie. Rosnący trend w cyfryzacji pokazuje, że powinniśmy zacząć pytać nie „czy?” tylko „kiedy?” przenieść dane do chmury.