background
avatar
Autor
Marcin Laskoś

Cyberbezpieczeństwo w erze wzrostu cyberzagrożeń

Jak chronić firmę?

Ostatnie lata przyniosły biznesowi wiele wyzwań, jednak obecnie największe zagrożenie stanowią cyberataki. Według raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023”, aż 91% ankietowanych przedsiębiorców boi się wzrostu cyberzagrożeń. Taka sytuacja nie jest zaskakująca, biorąc pod uwagę rosnącą ilość ataków hakerskich, które stanowią poważne zagrożenie dla wielu organizacji.

Cyberataki to jedno z największych ryzyk dla biznesu

Ataki hakerskie nie sprowadzają się już tylko i wyłącznie do kradzieży informacji firmowych – mogą również prowadzić do poważnych zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa.

Zmiana modelu pracy oraz kryzys gospodarczy spowodowały znaczący wzrost ryzyka ataków cybernetycznych. Wiele firm musiało nagle przejść na pracę zdalną bez odpowiedniego przygotowania technologicznego i wdrożenia właściwych zabezpieczeń, co wiązało się ze zwiększeniem podatności na naruszenie bezpieczeństwa kluczowych danych.

Podobnie jak wiele innych firm, stanęliśmy przed koniecznością opracowania planu reakcji na pojawiające się zagrożenia i jeszcze szybszej adaptacji do zmieniających się warunków – mówi Adrian Hojny, CTO w Fashion Trends Group.

Zagrożenia dla firm z branży e-commerce

Jednym z szczególnie narażonych i podatnych sektorów gospodarczych na zagrożenia płynące z sieci Internet jest e-commerce. Przetwarzane są tam duże ilości wrażliwych danych klientów, takie jak adresy e-mail, numery kart kredytowych czy dane osobowe. Z tego względu w przypadku naruszenia bezpieczeństwa danych organizacje narażają się na straty finansowe oraz wizerunkowe, a także na konsekwencje prawne związane z wyciekiem informacji.

Przedsiębiorstwa powinny więc podjąć odpowiednie kroki aby zabezpieczyć swoje systemy IT.

Firmy nie powinny polegać jedynie na działaniach ad hoc, ponieważ w tym obszarze szczególnie istotna jest kompleksowa strategia działania i właściwe podejście do ochrony, które obejmuje zarówno przeprowadzenie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, jak i stały monitoring systemów – podsumowuje Adrian Hojny.

Rozwiązania z zakresu Disaster Recovery, Business Continuity czy Security Operation Center mogą pomóc wielu przedsiębiorcom w ochronie ich biznesów przed zagrożeniami ze strony hakerów i zminimalizowaniu strat.

Wróć do newsów