background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Cyberataki – świadomość jest duża

Ale co z przeciwdziałaniem?

Z badań rynkowych wynika, że Polacy mają coraz większą świadomość zagrożeń wynikających z ataków hakerskich, jednak paradoksalnie nadal wielu z nich nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci.

Na cyberataki narażone są nie tylko duże firmy i korporacje, ale również małe i średnie przedsiębiorstwa. A te dotychczas nie były na to przygotowane. Wiele z nich musi zmienić swoje modele biznesowe i otworzyć się na rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo w sieci.

 

Ogromna skala problemu  

Pandemia przeorganizowała modele biznesowe i wiele firm było zmuszonych wdrożyć zdalny tryb pracy. Dla wielu pracowników home office to ogromna zaleta, właśnie dlatego część przedsiębiorstw oferuje pracę zdalną lub hybrydową. Pracodawca powinien mieć jednak pewność, że dane i aplikacje są w pełni bezpieczne. Badania nie napawają jednak optymizmem.

„Wg danych Altkom Akademia tylko 42 proc. pracowników deklaruje, że zna i przestrzega reguł odpowiedzialnego korzystania z Internetu oraz bezpiecznej pracy zdalnej, jednak aż 10 proc. z nich nie stosuje się do firmowej polityki bezpieczeństwa, np. kiedy goni ich czas. Skala problemu jest ogromna – wg Cybersecurity Ventures – w 2021 roku szkody spowodowane przez cyberprzestępców zamknęły się w kwocie 6 bilionów dolarów, a dla porównania w roku 2015 była to kwota rzędu 3 bilionów dolarów. Do 2025 roku natomiast globalne straty spowodowane cyberprzestępczością wyniosą 10,5 biliona dolarów rocznie”, mówi Piotr Szypułka, Dyrektor Działu Utrzymania w Polcom.

 

Rozwiązania cyfrowe w firmach  

Piotr Szypułka podkreśla, że otwartość na cyfryzację i nowe technologie mogą skutecznie wesprzeć firmy w walce z cyberatakami.

„Podczas pracy zdalnej nie pozostaje więc nic innego jak polegać na rozwiązaniach cyfrowych. Dobrze zaprojektowana infrastruktura informatyczna – np. w chmurze – kompletna i stale rozwijana polityka bezpieczeństwa w firmie oraz opracowane scenariusze na wypadek incydentu bezpieczeństwa to podstawa funkcjonowania zaawansowanej w rozwoju technologicznym firmy w 2022 roku”.

Wróć do newsów