background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

W jakie rozwiązania IT warto zainwestować w tym roku?

Dowiedz się więcej

Inwestycje w technologie chmurowe nie zwalniają tempa. Według prognoz IDC i Forrester, globalne wydatki na cloud computing przekroczą 3 biliony USD w 2024 roku! Co napędza ten wzrost?

Można powiedzieć, że pierwszy etap transformacji cyfrowej w wielu firmach jest już na ukończeniu. Te organizacje przeniosły część zasobów w chmurę, korzystają z rozwiązań opartych o tę technologię widząc jednocześnie wynikające z nich korzyści. Stąd można spodziewać się dalszych inwestycji w tym zakresie – podkreśla Robert Czarniewski, CFO w Polcom.

Technologie cloud native – klucz do transformacji

Chmura już dawno wykroczyła daleko poza ramy prostego narzędzia do oszczędzania czasu i pieniędzy. Stała się potężnym katalizatorem innowacyjności i elastyczności, otwierając nowe możliwości dla firm w każdym sektorze. Podejście cloud native, polegające na projektowaniu i budowaniu aplikacji i systemów od podstaw z myślą o chmurze, staje się coraz powszechniejsze. Wdrożenie usług cloud computingu może stać się więc fundamentem cyfrowej transformacji dla firm, które pragną rozwijać się i wyprzedzać konkurencję.

Bezpieczeństwo w centrum uwagi

Dostęp do danych w czasie rzeczywistym jest nieodzowny dla podejmowania trafnych decyzji i zapewnienia elastyczności. Obserwujemy rosnącą popularność konsumpcji informacji w formie strumieniowej, co generuje większe zapotrzebowanie na rozwiązania dotyczące pamięci masowej. W związku ze wzrostem ilości przetwarzanych danych, rośnie ryzyko cyberataku. Globalne wydatki na cyberbezpieczeństwo i ochronę danych w chmurze znacząco wzrosną. Współpraca z dostawcami chmury w zakresie bezpieczeństwa i odzyskiwania danych po atakach stanie się kluczowa. Rozwiązania typu Security Operations Center staną się coraz bardziej popularne.

Przetwarzanie danych na brzegu sieci

Rozwój Edge daje realne oszczędności, skraca time-to-market oraz poprawia jakość pracy i współpracy człowieka z maszyną. Do największych zalet przetwarzania brzegowe należy szybkość i autonomiczność. Zamiast wysyłać surowe dane do głównego centrum danych, urządzenia Edge computing procesują je na miejscu. Nie tylko zmniejsza to koszt przesyłu danych, ale również pozwala na większą niezależność i błyskawiczne podejmowanie decyzji. Chociażby w zakresie uzupełniania stanów magazynowych czy monitorowania zasobów. Daje to możliwość dokładnego przewidywania wymagań konserwacyjnych, co pozwala na lepsze planowanie napraw czy optymalizację sprawności sprzętu. A to wszystko zmniejsza koszty operacyjne – podkreśla Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Świadome podejście do tych obszarów jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności na rynku, zważywszy na dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe i rosnące wymagania klientów. Inwestowanie w technologie chmurowe pozwoli firmom na elastyczne dostosowywanie się do zmian oraz efektywne wykorzystanie zasobów, co przyczyni się do wzrostu wydajności i rentowności. Jednocześnie, skoncentrowanie się na zapewnieniu bezpieczeństwa danych pozwoli firmom chronić swoje aktywa oraz budować zaufanie klientów, co jest kluczowe w erze rosnącej liczby cyberataków. Rozwój Edge computingu otwiera nowe możliwości dla firm, umożliwiając szybsze i bardziej autonomiczne przetwarzanie danych na brzegu sieci, co z kolei wspiera szybką reakcję na zmieniające się potrzeby rynkowe. W ten sposób, świadome inwestycje w te obszary mogą położyć solidne fundamenty pod długoterminowy sukces i wzrost przedsiębiorstw.

Wróć do newsów