background
avatar
Autor
Natalia Gawłowska

Potrzeby współczesnych firm a chmura obliczeniowa

Dowiedz się więcej!

Nowoczesne przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na wdrożenie usług chmurowych, a rosnące zainteresowanie widoczne jest już od kilku lat. Według badania Synergy Research Group europejski rynek chmury publicznej wzrósł w przeciągu ostatnich pięciu lat prawie czterokrotnie.

Outsourcingu usług IT - korzyści

Chociaż oficjalne badania GUS pokazują, że Polska odbiega od Unii Europejskiej w kontekście wykorzystywania usług chmurowych, dane liczbowe jasno pokazują sporą dynamikę wzrostu. Rynek tych usług w Polsce w 2022 roku powiększy się o ponad jedną trzecią i osiągnie wartość ok. 3 mld złotych.

 

Z czego wynika zainteresowanie usługami chmurowymi?

Tak, jak zmieniają się potrzeby konsumentów, tak podobnie jest również w przypadku przedsiębiorstw. Czynniki gospodarcze i społeczne kształtują biznes zarówno w Polsce, jak i na świecie. Zaliczyć do nich można m.in.: konflikty międzynarodowe czy pandemię, ale również coraz częstsze ataki hakerskie.

Widoczną tendencją, jaką zauważamy w 2022 roku, jest to, że firmy coraz częściej widzą potrzebę inwestycji w ochronę przed atakami i rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem. Trend ten jest zauważalny niezależnie od reprezentowanej branży czy wielkości biznesu, zarówno w sektorze większych firm, jak i MŚP. Jest to aspekt, który determinuje rosnącą popularność chmury, ponieważ daje ona nieporównywalnie większe możliwości zabezpieczenia danych bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji w dodatkowy sprzęt czy oprogramowanie. Dążenie do wyższej elastyczności biznesowej oraz potrzeba nowych strategii ochrony przed cyberzagrożeniami, będą obecnie kształtowały rynek usług chmurowych – mówi prezes Polcom Marcin Gwóźdź.

 

 

Budżet na bezpieczeństwo

Firmy widzą realne zagrożenie związane z cyberatakami dla swoich biznesów. Co więcej, uważają ten czynnik jako potencjalny hamulec wzrostu. Przedsiębiorcy mają więc czego się obawiać, dlatego szukają realnej ochrony przed tego typu zagrożeniami, m.in. decydując się na usługi w chmurze.

Chmura niezaprzeczalnie jest obiektem zainteresowań menedżerów IT, dlatego za pośrednictwem IDG zapytaliśmy ich, jaki procent budżetu IT w 2022 roku, z wyłączeniem wynagrodzeń, pochłoną rozwiązania i usługi udostępniane z chmury. 44 proc. z nich deklaruje, że wydatki na ten cel wyniosą między 10 a 50 proc. Kolejne 44 proc. szacuje, że środki przeznaczane na rozwiązania chmurowe nie przekroczą 10 proc. podobnych wydatków z budżetu IT. Powyżej 50 proc. na wydatki chmurowe zamierza przeznaczać już tylko 12 proc. ankietowanych przedsiębiorstw – mówi Natalia Gawłowska, Dyrektor Marketingu w Polcom.

Wróć do newsów