background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Jak polskie firmy radzą sobie w sytuacji spowolnienia gospodarczego w kraju

Dowiedz się więcej

Kryzys gospodarczy stanowi obecnie duże wyzwanie dla wielu organizacji zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Przedsiębiorcy zostali zmuszeni do opracowania strategii mających na celu minimalizację wpływu spowolnienia na ich biznes. W odpowiedzi na tę trudność, firmy w Polsce coraz częściej podejmują różne działania, takie jak inwestycje w nowe technologie.

Rozwój IT się opłaca

Jednym z najczęstszych kroków podejmowanych przez firmy w czasach spowolnienia gospodarczego jest wdrażanie innowacji technologicznych. Polscy przedsiębiorcy zaczęli dostrzegać potencjał cyfryzacji jako narzędzi wspierającego rozwój biznesu. Inwestycje w IT, takie jak migracja zasobów do chmury, mogą przynieść wymierne korzyści. Organizacje coraz częściej planują zwiększenie wydatków w tym sektorze, aby optymalizować koszty inwestycyjne oraz poprawić efektywność biznesu i zwiększyć skalowalność swoich środowisk IT.

Wydatki na IT są skorelowane najczęściej z tempem wzrostu gospodarczego. Z drugiej jednak strony spowolnienie to czas na innowacyjność, optymalizację i automatyzację. Dziś bowiem dla każdej branży modus operandi pozostaje taki sam: spróbować znaleźć równowagę pomiędzy wprowadzaniem innowacji a cięciem kosztów – zauważa Robert Czarniewski, Wiceprezes i CFO w Polcom.

Perspektywa na przyszłość

Z danych z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-23 ” wynika, że połowa ankietowanych firm planuje zwiększyć wydatki na nowe technologie, w tym rozwiązania chmurowe, a 88 proc. widzi szansę na rozwój w nadchodzących zmianach technologicznych.

Taka tendencja nie dziwi, bowiem obecnie szybkie dostosowanie biznesu do warunków rynkowych i wykorzystanie potencjału płynącego z wszechobecnej cyfryzacji jest niezwykle istotne.

Inwestycje w IT mogą pomóc ograniczyć przyszłe koszty. Przeniesienie infrastruktury IT do chmury obliczeniowej przynosi już wymierne korzyści. Model abonamentowy informatyki jest efektywniejszy kosztowo niż rozwiązania on-premise. Ważnym elementem w planie oszczędnościowym jest płacenie tylko za faktycznie wykorzystane zasoby – dodaje Robert Czarniewski.

Globalny problem

Spowolnienie gospodarcze stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców na całym świecie. Pomimo trudności, przedsiębiorcy w Polsce nie zamierzają ograniczać inwestycji w zakresie technologii informatycznych. Świadomi są, że elastyczność, innowacyjność oraz umiejętne wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań stanowi klucz do utrzymania pozycji na rynku.

Wróć do newsów