background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Digitalizacja siłą napędową dla firm w 2023 roku

Dowiedz się więcej

Nowe technologie to obecnie nieodłączny trend prowadzenia biznesu. Nic dziwnego, w końcu stanowią poważny impuls do rozwoju dla firm, nawet w trudnych czasach wynikających z kryzysu gospodarczego. Przewiduje się, że w 2023 roku to właśnie technologie cyfrowe będą stanowiły główną siłę napędową dla działalności wielu organizacji.

Szansa na rozwój

Cyfryzacja to zmiana, której nie da się zatrzymać. Z raportu opublikowanego przez Polcom i Intel we współpracy z redakcją Computerworld „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” wynika, że połowa ankietowanych przedsiębiorstw ma za sobą wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, a kolejne 26 proc. planuje ich implementację w czasie nieprzekraczającym najbliższych trzech lat. 88 proc. przebadanych firm uważa, że nowoczesne rozwiązania IT staną się dla nich szansą na progres oraz zdobycie koniecznych do funkcjonowania przewag konkurencyjnych.

Cyfryzacja a bezpieczeństwo

Technologie ściśle powiązane z aspektem cyberbezpieczeństwa w ostatnich latach zyskały na znaczeniu. Ich rozwój niesie jednak ze sobą ryzyko zwiększonej ilości prób przeprowadzenia ataku hakerskiego, co może prowadzić do utraty kluczowych dla firmy danych, przerwy w jej działalności, a wreszcie negatywnie wpłynąć na jej wizerunek.

Stąd też zauważalna jest tendencja do inwestowania w usługi związane z security. Na znaczeniu zyskuje narzędzie SOC (Security Operation Center), pozwalające na monitorowanie infrastruktury IT w celu wczesnego wykrywania oraz mitygowania podejrzanego ruchu, który stanowi potencjalne zagrożenie dla organizacji.

Chmura w kontekście digitalizacji

W ciągu ostatnich lat migracja do chmury stała się jednym z najważniejszych trendów w dziedzinie technologii biznesowych. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej firmy są w stanie przechowywać i przetwarzać duże ilości danych w bardziej wydajny sposób, co umożliwia szybsze i łatwiejsze podejmowanie decyzji.

Cloud computing gwarantuje nie tylko skalowalność, wydajność i elastyczność, ale również podnosi poziom bezpieczeństwa zasobów firmowych, pomaga zoptymalizować koszty inwestycyjne oraz korzystnie wpływa na procesy prowadzone wewnątrz przedsiębiorstwa.

Umiejętne wykorzystanie ogromnych zasobów – danych – gromadzonych przez firmy, m.in. w chmurze, pozwoliło zoptymalizować pracę przedsiębiorstwa oraz zarządzanie biznesem, by zredukować negatywne konsekwencje tej sytuacji – przekonuje dr Maciej Kawecki, Prorektor WSB w Warszawie oraz Prezes Instytutu Lema.

Wróć do newsów