background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Cloud computing wspiera nowoczesne przedsiębiorstwa

Zobacz w jaki sposób

Przejście na model usługowy często okazuje się być dużo tańszą alternatywą w porównaniu do tradycyjnego modelu pozyskania informatyki w przedsiębiorstwach. Te firmy, które zdecydowały się na wdrożenie usług chmurowych zauważają szereg korzyści.

Mowa tu m.in. o znacznej optymalizacji kosztów związanych m.in. z brakiem konieczności inwestycji we własną infrastrukturę informatyczną, przewidywalność kosztów czy zwiększenie poziomu bezpieczeństwa.

 

Firmy wiedzą, czego chcą

Decydenci polskich przedsiębiorstw widzą potencjał w cyfrowej transformacji i są na nią coraz bardziej otwarci. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się robotyzacja. Z raportu World Robotics 2020 Industrial Robots wynika, że Polska zajmuje 14 miejsce na świecie pod względem liczby wdrożonych robotów.

Przedsiębiorstwa szukają również rozwiązań w usługach cloudowych. Firmy doceniają chmurę obliczeniową za szybkość działania, skalowalność, bezpieczeństwo danych i aplikacji oraz to, że umożliwia ona skupienie się na core biznesu.

Cloud computing jest bez wątpienia przyszłością, co dobitnie pokazała pandemia Covid-19. I choć sama migracja do chmury wymaga sporo przygotowań, jest to proces przynoszący wiele korzyści, takich jak optymalizacja kosztów i większa elastyczność biznesowa. Dobrze zaprojektowana i solidna platforma chmurowa może bardzo łatwo usprawnić sposób prowadzenia firmy, mówi Robert Czarniewski, CFO i Wiceprezes Polcom.

 

Czy istnieje idealny dostawca usług chmurowych?

Raport przygotowany przez Polcom uwydatnił potrzeby i oczekiwania polskich firm. Przedsiębiorstwa zwracają szczególną uwagę na infrastrukturę, w oparciu o którą będą świadczone usługi, lokalizację ośrodków przetwarzania danych, wsparcie powdrożeniowe, a także strategię, dobór usług dopasowanych do bieżących potrzeb oraz sposób migracji kluczowych środowisk IT.

Z kolei badanie Chmura obliczeniowa w Polsce 2020 pokazało również, że firmom zależy na znajomości i wiarygodności marki, kompetencje i znajomość technologii oraz gotowość dostawcy usług chmurowych do spełnienia wymagań organów regulowanych.

Można zatem wnioskować, że kluczowe w najbliższym czasie będzie sukcesywne edukowanie rynku w zakresie nowych technologii cyfrowych oraz możliwości, jakie daje chmura obliczeniowa. Przedsiębiorcy wiedzą też, że gdy pracowników z niezbędnymi umiejętnościami brakuje, można szukać wsparcia przenosząc pewne procesy na zewnątrz firmy, co może okazać się korzystnym rozwiązaniem choćby z perspektywy finansowej – wyjaśnia Robert Czarniewski.

Wróć do newsów