background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Chmura obliczeniowa

skuteczną ochroną przed atakami ransomware

W erze transformacji cyfrowej ataki ransomware stały się jednym z najpoważniejszych zagrożeń płynących z sieci Internet. Skuteczna ochrona przed cyberzagrożeniami wymaga regularnego implementowania nowoczesnych rozwiązań. Migracja do chmury może okazać się panaceum na bolączki związane z niewystarczającym poziomem cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach.

Zabezpieczenia na poziomie dostawcy chmury

Jednym z głównych benefitów z przeniesienia systemów do chmury jest fakt, że dostawcy usług cloud computing są odpowiedzialni za kompleksowe zabezpieczenie swojej infrastruktury IT. Posiadają oni niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz narzędzia, które umożliwiają ochronę danych przed cyberatakami, w tym atakami ransomware. Zaawansowane techniki bezpieczeństwa, do których zaliczyć można m.in. detekcję anomalii czy Security Operation Center (SOC) pozwalają na wczesne wykrywanie zagrożeń i potencjalnych prób ataków.

Migracja do środowiska cloudowego gwarantuje wdrożenie kompleksowych zabezpieczeń na kilku poziomach.Dostawcy usług chmurowych oferują rozwiązania na poziomie sieci, które pozwalają na skuteczne zabezpieczenie infrastruktury. Dzięki odpowiednim zaporom, takim jak ochrona przed atakami DDoS, zapobieganie tym atakom staje się znacznie prostsze. Zabezpieczenia te działają synergicznie, aby zapewnić jak najwyższy poziom ochrony przed zagrożeniami.

Ciągłość działania i szybkie przywracanie dostępności usług

Przerwa w działalności przedsiębiorstwa oznacza straty, to oczywisty fakt wykorzystywany przez przestępców włamujących się na systemy IT i szyfrujących dane. Czy rozwiązaniem jest poddanie się szantażowi i zapłacenie okupu? Niestety, badania pokazują, że po zapłaceniu okupu nie udaje się odzyskać danych. Co więcej – zapłacenie nie rozwiązuje problemu przestoju w firmie. Co zatem robić? Zapobiegać! – przekonuje Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

W przypadku ataków ransomware kluczowy jest czas reakcji. Dzięki przeniesieniu kluczowych zasobów firmowych do chmury przedsiębiorstwa mogą znacznie skrócić czas przywracania systemów i dostępu do danych. Dostawcy usług chmurowych dzięki regularnie wykonywanym replikacjom danych oraz usługom Disaster Recovery umożliwiają sprawne uruchomienie aplikacji i środowisk produkcyjnych w wypadku wystąpienia trudnych do przewidzenia awarii lub incydentów naruszających bezpieczeństwo.

Z tego względu migracja zasobów do chmury może stać się korzystną opcją w przypadku organizacji szczególnie podatnych na cyberataki. Kolejnym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest fakt, że w Polsce wzrasta liczba przeprowadzanych z sukcesem ataków hakerskich, wśród których najpopularniejsze są ataki typu ransomware.

Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zapewniają wielopoziomowe zabezpieczenia, zwiększają skalowalność i elastyczność, a także pozwalają na szybkie przywrócenie normalnego funkcjonowania firmy to zdecydowanie powody, dla których warto rozważyć strategię biznesową, która obejmuje migrację kluczowych systemów do chmury.

Wróć do newsów