background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Firmy są gotowe na wykorzystywanie nowych technologii

Sprawdź!

Na przestrzeni ostatnich dwóch lat w polskich firmach znacząco zmieniło się nastawienie do prowadzenia biznesu. Przedsiębiorstwa są gotowe na wykorzystywanie nowoczesnych technologii i coraz śmielej podchodzą do tematu cyfrowej transformacji. Przewiduje się, że w 2022 roku zauważalna będzie silna korelacja pomiędzy biznesem i IT.

Obecnie, aby firmy pozostały konkurencyjne na rynku, powinny być otwarte na technologie, które nie tylko skutecznie zwiększają wartość biznesową, ale również zmniejszą koszty inwestycyjne. Coraz bardziej popularne stają się rozwiązania chmurowe, co pokazują dane z raportu „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie”. 44 proc. badanych deklaruje przeznaczenie wydatków na ten cel między 10 a 50 proc. budżetu IT, z kolei aż 12 proc. respondentów szacuje, że zainwestuje w usługi cloudowe powyżej 50 proc. planowanych wydatków.

Rosnący dług technologiczny

Dużym wyzwaniem dla firm są obecnie przestarzałe systemy i technologie, co według danych z raportu Polcom (65 proc. odpowiedzi) uznawane jest za czynnik, który może hamować rozwój firmy w 2022 roku.

Obecnie trudno osiągnąć sukces bez podniesienia wagi ciągłego poszukiwania technologii, które zmniejszą koszty inwestycyjne i zwiększają wartość biznesową. Do zmiany stanu rzeczy związanego z długiem technologicznym może przyczynić się chmura obliczeniowa. Aż 67 proc. ankietowanych w naszym badaniu uważa, że będzie ona lub już jest głównym motorem zmian technologicznych IT, mówi Robert Czarniewski, CFO w Polcom.

Chmura motorem zmian w biznesie 

Prognozy Gartnera pokazują, że wydatki na rozwiązania chmurowe osiągną aż 12,5 proc. spośród wszystkich wydatków na IT w 2022 roku, a globalny rynek chmurowy będzie warty niemal pół bln USD.

Firmy będą poszukiwać partnerów technologicznych, którzy pomogą im przeprowadzać odpowiednie zmiany do osiągnięcia stawianych celów biznesowych. Oznacza to m.in. zwiększanie wydatków, szczególnie na infrastrukturę jako usługę, np. cloud computing. (…) W 2022 roku przedsiębiorstwa coraz chętniej będą się otwierać na inwestycje w rozwiązania wspierające innowacyjność i elastyczność biznesową – time to market – czy też poprawę produktywności oraz wykonywanie pracy z dowolnego miejsca, podkreśla Robert Czarniewski.

Wróć do newsów