- Judyta Słodowska
Wpływ pandemii COVID-19 na cyfrową transformację
Sprawdź szczegóły!
Pandemia bez wątpienia przyczyniła się do przyspieszenia cyfrowej transformacji w wielu firmach. Pomimo tego, że już od dawna mówiło się o konieczności szerszego wykorzystywania innowacyjnych rozwiązań, dopiero tak silny bodziec, jakim okazał się COVID-19, doprowadził do wielu zmian w biznesie.
Potwierdza to raport Polcom i Intel opracowany przez Computerworld. Według 59 proc. ankietowanych pandemia znacząco zwiększyła rolę IT w firmach.
Podzielone zdania
Nie wszyscy są jednak zdania, że pandemia przyspieszyła przemianę biznesu. 34 proc. pytanych na pytanie, jaki wpływ na cyfrową transformację przedsiębiorstwa wywarła pandemia COVID-19, odpowiedziało, że nie wywarła ona większego wpływu na procesy związane z cyfryzacją.
Z kolei 8 proc. pytanych twierdzi, że pandemia zadziałała wręcz odwrotnie – wyhamowała transformację cyfrową, co może być związane z wprowadzanymi obostrzeniami, np. lockdownem.
Dla niektórych szansa
Według Mariusza Juranka, Dyrektora Handlowego Polcom, niektórzy menedżerowie zauważyli w pandemii szanse na realizację niektórych projektów:
Sprawni menedżerowie mogli potraktować pandemię COVID-19 jako szansę na realizację projektów z zakresu cyfrowej transformacji – oderwania pracowników od miejsca pracy (digital workplace), digitalizacji i automatyzacji procesów czy poprawy jakości obsługi klientów, w tym możliwości załatwienia wielu spraw online, bez potrzeby kontaktu osobistego. Powszechną reakcją firm na pandemię było między innymi przenoszenie systemów do chmury obliczeniowej, która umożliwiła sprawną komunikację i zachowanie ciągłości działania pomimo wyjątkowej sytuacji. Najwięcej trudności i wyzwań spotkało firmy, które wcześniej nie planowały takich działań i zupełnie nie były do tego przygotowane.
Zmiana roli menedżerów IT
W ostatnich latach zmieniło się także podejście i rola menedżerów IT. Teraz są to osoby, które powinny funkcjonować jako katalizator innowacji, który wprowadza nowe technologie do organizacji. Twierdzi tak aż 94 proc. osób biorących udział w badaniu raportu Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie.
Z kolei 83 proc. respondentów zauważa, że sprawny menedżer IT musi umieć spajać świat technologii ze światem biznesu.
Dziś dobry menedżer IT to strategiczny partner biznesowy, który nie tylko inicjuje wprowadzanie nowych technologii, ale również przewodzi firmie w trakcie procesu cyfryzacji. Wiele dotychczas sprawowanych funkcji i wykonywanych zadań oddaje w ręce zewnętrznego dostawcy, dając sobie tym samym czas i przestrzeń na działania kluczowe dla biznesu oraz wspierające firmę na drodze cyfrowej transformacji, zauważa Piotr Wieczorek, IT Business Partner z Grupa Neuca.