background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Wyzwania dla e-zdrowia

Dowiedz się więcej!

Pandemia spowodowała, że przed ogromnym wyzwaniem stanęły przedsiębiorstwa z niemal każdej branży oraz administracja publiczna. Nie inaczej jest z sektorem medycznym, na którym spoczywa bezpośredni ciężar walki z COVID-19, ale również praca na zupełnie nowych zasadach – w oparciu o e-porady, e-recepty, e-skierowania. Tak szeroko zakrojona cyfryzacja wiąże się z wieloma zagrożeniami.

Usługi IT dla branży medycznej i informatycznej

Przyspieszony proces cyfryzacji w branży medycznej wiąże się nie tylko z ułatwieniem – co wydaje się być oczywistą korzyścią – dla pacjentów, ale również z większym ryzykiem utraty danych: numeru pesel, miejsca zamieszkania, adresu mailowego, numeru telefonu czy tych na temat stanu zdrowia.

 

Zalety telemedycyny 

Według Joanny Szyman, Prezes Zarządu NEO Hospital, w czasie pandemii doceniona została telemedycyna: jej bezpieczna forma oraz szybkość wykonania właściwych procedur i dostęp do specjalistów. Ważne jest także przełamywanie barier geograficznych i tym samym możliwość zapewnienia opieki pacjentom bez względu na miejsce ich zamieszkania czy czasowego przebywania. Widzimy zatem ogromną zmianę w nastawieniu do telemedycyny. Z przeprowadzonego przez firmę doradczą Upper Finance, w okresie od czerwca do sierpnia 2020 roku, badania ankietowego wynika, że aż 87 procent respondentów pozytywnie oceniło szanse, jakie oferuje telemedycyna. Rozwiązania telemedyczne obejmują nie tylko diagnostykę, monitoring stanu zdrowia pacjentów, konsultacje czy rehabilitację, ale także nowoczesną chirurgię opartą o telemanipulatory, czyli systemy robotyczne, pozwalające na przeprowadzanie działań na odległość, podkreśla Joanna Szyman.

 

Ochrona przez COVID-19, a co z danymi? 

Dane osobowe pacjentów oraz ich historia choroby powinna być bardzo dobrze chroniona. Jest to duże wyzwanie dla sektora medycznego, zwłaszcza w sytuacji, gdy większość wizyt odbywa się telefonicznie lub online. Właśnie dlatego w NFZ trwają prace nad regulacjami prawnymi i technicznymi, które pozwolą zabezpieczyć dane. Mowa m.in. o Zasadach Dobrej Praktyki Klinicznej, która określa obowiązek zabezpieczenia ciągłości działania systemów i aplikacji, w których przetwarzanie są dane.

Dzięki rozwiązaniom chmurowym, specjaliści z branży medycznej mogą współpracować ze sobą na poziomie różnych działów i mieć dostęp do informacji, których potrzebują do wprowadzania innowacji. Dlatego też widzimy coraz większe zainteresowanie firm farmaceutycznych rozwiązaniami chmurowymi.

 

Sprawdzony dostawca usług chmurowych 

Firmy medyczne, przychodnie, lekarze nie posiadający odpowiedniego zaplecza technicznego oraz poziomu wiedzy, już teraz powinni poszukać odpowiednich partnerów, którzy tę transformację cyfrową pomogą im przejść. Dobrze dobrany partner zapewnić może pełne bezpieczeństwo danych, zdejmując ten ciężar z barków właścicieli przychodni, administratorów danych i lekarzy. Dzięki temu pacjenci zyskają pełną gwarancję bezpieczeństwa danych, a medycy będą – bez niepotrzebnego stresu – mogli zająć się kwestiami ochrony zdrowia i życia pacjentów ¬ wskazuje przedstawiciel Polcom.

Wróć do newsów