- Judyta Słodowska
Outsourcing IT w kontekście bezpieczeństwa cybernetycznego
Dowiedz się więcej
Kwestie związane z cyberbezpieczeństwem stały się kluczowe dla funkcjonowania biznesu – zwłaszcza w kontekście zwiększonej liczby cyberataków. Z najnowszego raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022–2023” wynika, że 19 proc. ankietowanych firm ma wiedzę na temat ataku przeprowadzonego na systemy partnera, a 15 proc. doświadczyło takiego ataku na swoje systemy. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej organizacji korzysta z outsourcingu w obszarach związanych z IT.
Bezpieczeństwo to podstawa
Rozwijająca się technologia oraz wybuch pandemii COVID-19 spowodowały, że większość firm przeniosła swoją działalność do sieci. W związku z tym zapewnienie bezpieczeństwa danych firmowych jawi się obecnie jako priorytet. Organizacje coraz częściej decydują się na zlecenie zarządzania infrastrukturą informatyczną zewnętrznemu dostawcy, aby skutecznie ochronić swoje kluczowe zasoby.
Przekazanie części lub całości zadań związanych z funkcjonowaniem IT w ręce firmy specjalizującej się w usługach z obszaru outsourcingu informatycznego gwarantuje wykorzystywanie najnowszych rozwiązań technologicznych, zwiększających bezpieczeństwo. Zewnętrzni dostawcy w ramach szeregu usług Security as a Service zapewniają m.in. monitoring oraz wykrywanie incydentów w trybie 24/7, ich weryfikację, realizację opracowanych wcześniej scenariuszy, a także ochronę przed atakami DoS/DDoS, szyfrowanie danych czy backup.
Niezbędna wiedza i kompetencje
Innym ważnym aspektem, który przemawia za outsourcingiem IT jest możliwość wdrożenia bardziej skomplikowanych rozwiązań, wymagających specjalistycznej wiedzy, umiejętności i przede wszystkim doświadczenia. Zewnętrzni dostawcy usług posiadają niezbędny know-how, pozwalający na skuteczną ochronę przed zagrożeniami niezależnie od wykorzystywanych rozwiązań.
Technologia pozostawiona sama sobie staje się bezużyteczna i nie zabezpieczy zasobów IT. Tak naprawdę kluczem do skutecznej ochrony jest konkretna wiedza inżynierów, wsparta odpowiednią technologią. Mam tu na myśli praktyczną wiedzę nabywaną latami, często na podstawie realnych ataków hakerskich. Właśnie takie sytuacje pozwalają na wypracowanie rozwiązań, dzięki którym wszystkie newralgiczne obszary są przez nas zauważone i ochronione – tłumaczy Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.