Optymalizacja kosztów IT background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Jak firmy mogą pozbyć się problemów finansowych?

Dowiedz się więcej!

Inflacja, a wraz z nią wzrost cen za produkty i usługi pierwszej potrzeby oraz zwiększenie poziomu wynagrodzeń dla specjalistów IT to elementy prowadzania biznesu, które są częstym powodem upadłości. Ratunkiem dla firm może okazać się restrukturyzacja, która pomaga wprowadzać m.in. nowe modele biznesowe i optymalizację kosztów inwestycyjnych.

Optymalizacja kosztów IT

Co powoduje problemy finansowe firm? 

To, co najczęściej prowadzi firmy do niewypłacalności, to podwyżki cen prądu, paliwa, gwałtownie rosnąca inflacja oraz wzrost cen. Nie bez znaczenia pozostaje poziom cyfryzacji w Polsce, który nadal pozostaje na niskim poziomie, a który znacząco wpływa na konkurencyjność na rynku. Krok w stronę transformacji cyfrowej dla wielu przedsiębiorstw nadal pozostaje ogromnym wyzwaniem.

Ponadto gwałtownie rosnące koszty pracy, zwłaszcza wśród pracowników branży IT, już powodują trudności finansowe firm i problemy z utrzymaniem specjalistów na dłużej, a to z kolei najmocniej odczuć mogą małe i średnie firmy, często nieposiadające dużego zaplecza finansowego. W drugim kwartale ubiegłego roku, jak wiemy z badań Eurostatu, Polska była jednym z państw o najszybciej rosnących kosztach pracy – podkreśla Robert Czarniewski, CFO w Polcom.

Jak można zaradzić problemom finansowym firm?

Restrukturyzacja to nieraz jedyne słuszne wyjście z sytuacji i sposób pozbycie się problemów z działalnością. Zanim jednak firmy zdecydują się na taki krok, warto spróbować innych sposobów. Mogą to być m.in.:

• zmniejszenie powierzchni biurowej lub coworking;
• próba zredukowania kosztów paliwa i utrzymywania biura i przejście na zdalny model pracy;
• zmniejszenie liczby delegacji;
• ubezpieczenie sprzętów – po to, by nie płacić za ich ewentualne awarie;
• wprowadzenie w obieg e-dokumentów.

Wśród sposobów na oszczędności w firmie na pewno można wymienić outsourcing usług IT, w tym wszelkie rozwiązania chmurowe. Z naszego doświadczenia wynika, że firmy chętnie sięgają po cloud computing w obliczu restrukturyzacji. Spółki zmagające się z problemami zauważają znaczne oszczędności takiego rozwiązania. Utrzymanie własnej infrastruktury IT jest kosztowne, wymagające wiedzy i specjalistów, a z ich dostępnością jest coraz trudniej. Trzeba przyznać, że liczba specjalistów IT imponująco się zwiększa. W Polsce w 2020 roku wzrosła do prawie 555 tys., ale to wciąż za mało, by sprostać wyzwaniom biznesu, który napędza przyśpieszona przez pandemię cyfryzacja. Popyt na pracowników IT sprawia, że trudno na dłużej zatrzymać w firmie prawdziwe talenty. Co więcej, zagrożenia cyfrowe stają się coraz częstsze i coraz bardziej specyficzne, a co za tym idzie – trudne do wykrycia. To sprawia, że firmy, którym zależy na bezpieczeństwie danych i ciągłości pracy nie mogą pominąć również tego aspektu w swoich planach inwestycyjnych związanych z IT. Finalna analiza kosztów składowych zakupu i utrzymania własnej infrastruktury często wykazuje, że outsourcing pozwala nie tylko przetrwać cięższy czas, ale wpływa także na poprawę rentowności firm oraz ich cashflow – mówi Robert Czarniewski.

Konieczny jest krok w stronę cyfrowej transformacji

Pandemia bez wątpienia uwydatniła problemy w firmach, które polegały na tradycyjnej infrastrukturze IT i miały trudności w reagowaniu na zmiany spowodowane przez COVID–19.

Jedną z kluczowych ról IT jest wypracowanie rozwiązań, dzięki którym utrzymanie ciągłości działania firmy i elastyczność w stosunku do zmieniających się potrzeb rynku nie będzie trudnym do zrealizowania wyzwaniem.

Wróć do newsów