KonektMail: dedykowana poczta elektroniczna background
avatar
Autor
Karolina Bąba

Cybernetyczny wyścig zbrojeń

jak zabezpieczyć biznes przed zagrożeniami w sieci Internet

Wykorzystywanie nowych technologii w codziennym życiu już nie dziwi nikogo. Transformacja cyfrowa na stałe wpisała się w nasze DNA, a cyberprzestrzeń stała się kluczowym obszarem działalności gospodarczej wielu firm. Wszystko to nałożyło się na wzrost zagrożenia ze strony cyberprzestępców. Zwłaszcza w ostatnich latach da się zauważyć drastyczne zwiększenie intensywności i złożoności ataków hakerskich. To z kolei zmusza firmy do stałego podnoszenia poziomu swojego bezpieczeństwa cybernetycznego. W miarę jak przedsiębiorstwa wykorzystują coraz bardziej zaawansowane technologie, zagrożenia ze strony cyberprzestępców również ewoluują – prowadząc do narastającego cybernetycznego wyścigu zbrojeń.

Od kradzieży danych do paraliżu operacyjnego

W przeszłości głównym celem ataków była zwykle kradzież danych osobowych lub finansowych. Jednak w erze nowych technologii, hakerzy coraz częściej dążą do paraliżu operacyjnego organizacji poprzez ataki typu ransomware czy DoS/DDoS. W rezultacie firmy muszą nie tylko chronić swoje dane, ale także zabezpieczyć kluczowe systemy, aby zapewnić ciągłość działania nawet w obliczu zmasowanych i trudnych do odparcia ataków.

 

Nowe możliwości i nowe zagrożenia

Implementacja narzędzi zwiększających bezpieczeństwo IT otwiera przed firmami nowe możliwości, takie jak ciągłe monitorowanie infrastruktury IT i mitygowanie zagrożeń na wczesnym etapie. Rozwój nowych technologii niesie za sobą również nowe zagrożenia. Przede wszystkim firmy muszą regularnie modernizować swoje zasoby oraz inwestować w zabezpieczenia, aby zapewnić ciągłość działania prowadzonego biznesu.

Posiadanie odpowiedniej strategii ochrony przed atakami w sieci w mojej ocenie jest kluczowe. Firmy nie powinny polegać jedynie na działaniach ad hoc, ponieważ w tym obszarze szczególnie istotna jest kompleksowa strategia działania i właściwe podejście do ochrony obejmujące zarówno przeprowadzenie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, jak i stały monitoring systemów – przekonuje Adrian Hojny, CTO w Fashion Trends Group.

 

Strategia dopasowana do potrzeb

Cybernetyczny wyścig zbrojeń jest nieuchronny, aby nie stać się ofiarą skutecznie przeprowadzonego ataku hakerskiego. W miarę jak technologie ewoluują, tak samo rosną umiejętności cyberprzestępców. Organizacje muszą podejść do kwestii cyberbezpieczeństwa z determinacją i ciągłym zaangażowaniem, inwestując w zabezpieczenia i śledząc najnowsze trendy security.

W obliczu tych wyzwań, tylko te firmy, które podejdą do cyberbezpieczeństwa jako priorytetowej kwestii, będą w stanie unikać potencjalnych zagrożeń i budować przewagę konkurencyjną.

Wróć do newsów