background
avatar
Autor
Bartosz Imieliński

Cyberbezpieczeństwo Twojej firmy

5 sposobów, aby je zapewnić

W dzisiejszym cyfrowym świecie, cyberbezpieczeństwo stało się jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia biznesu. Wystarczy jeden udany atak hakerski, by spowodować poważne straty finansowe, wizerunkowe i prawne dla całej organizacja oraz jej partnerów. Dlatego tak ważna jest systematyczna dbałość o odpowiednie środki ochrony przed zagrożeniami cybernetycznymi. W artykule przedstawiam pięć kluczowych sposobów, które pozwolą firmom utrzymać wysoki poziom cyberbezpieczeństwa.

1. Edukacja pracowników

Najskuteczniejszą linią obrony w walce z zagrożeniami cybernetycznymi są dobrze przeszkoleni pracownicy, którzy potrafią ustrzec się błędu – zachowując odpowiednią czujność i trzeźwość umysłu w sytuacjach zagrożenia. Z tego powodu warto organizować regularne szkolenia, na których omawiane są najnowsze rodzaje ataków, sposoby identyfikacji prób phishingowych czy innych oszustw Internetowych. Równie istotna jest dobrze opracowana polityka bezpiecznego korzystania z urządzeń firmowych, haseł oraz ciągła edukacja pracowników na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z nieznanych źródeł Internetowych. Należy podkreślić, że w większości przypadków czynnik ludzki jest głównym źródłem skutecznie zrealizowanego ataku hakerskiego.

2. Aktualizacje i zabezpieczenia

Należy na bieżąco aktualizować ogół używanego w organizacji software i aplikacji. Producenci oprogramowania często wydają łatki bezpieczeństwa, które usuwają znane luki w zabezpieczeniach. Ważne jest także korzystanie z rozwiązań takich jak antywirusy oraz firewalle, które dodatkowo chronią zasoby firmowe przed złośliwym oprogramowaniem.

3. Bezpieczne hasła, weryfikacja dwuetapowa oraz szyfrowanie danych

Wszystkie konta firmowe wykorzystywane w codziennej pracy powinny być zabezpieczone silnymi i unikalnymi hasłami, a pracownicy nie powinni używać tych samych haseł dla kilku kont, ponieważ w razie wycieku danych, atakujący będą mieli dostęp do wielu zasobów. Dodatkową warstwę ochrony zapewni weryfikacja dwuetapowa, która poza standardowym hasłem wymaga od użytkowników podania dodatkowego kodu otrzymanego np. za pośrednictwem telefonu komórkowego. Warto również pamiętać o szyfrowaniu danych, które zabezpiecza informacje firmowe w momencie, kiedy trafią już w niepowołane ręce.

4. Regularne kopie zapasowe

Kopie zapasowe powinny być wykonywane zgodnie z zasadą 3-2-1. To popularna reguła dotycząca tworzenia backupu danych w sposób bezpieczny i skuteczny. Ta zasada ma na celu zapewnienie maksymalnego poziomu ochrony wrażliwych informacji przed utratą w przypadku awarii sprzętu, ataku hakerskiego, czy innego trudnego do przewidzenia zdarzenia.

Poniżej przedstawiam krótkie wyjaśnienie zasady 3-2-1:

3 – Oznacza, że należy utworzyć trzy odrębne kopie zapasowe swoich danych. Dwie z tych kopii powinny być przechowywane poza urządzeniem, na którym docelowo znajdują się dane, na przykład w chmurze . Stanowi to zabezpieczenie przed ich utratą w przypadku awarii sprzętu, w tym dysku twardego lub w przypadku kradzieży urządzenia. Trzecią kopię pozostawia się na swoim urządzeniu.

2 – Oznacza, że dwie z trzech kopii zapasowych, powinny być przechowywane na dwóch różnych nośnikach. Może to być na przykład dysk zewnętrzny, pamięć USB, karta SD, czy chmura. W ten sposób, jeśli jeden z nośników ulegnie awarii, drugi służy jako zapasowy.

1 – Oznacza, że przynajmniej jedna z kopii zapasowych powinna być przechowywana poza miejscem, gdzie znajdują się oryginalne dane. Idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie tej kopii w chmurze. To zabezpiecza przed sytuacjami, takimi jak kradzież, pożar lub powódź, które mogłyby zniszczyć wszystkie kopie znajdujące się w jednym miejscu.

5. Monitorowanie i wczesne reagowanie na zagrożenia

Warto zainwestować w narzędzia monitorujące w sposób ciągłu bezpieczeństwo sieci i systemów, tj. SIEM. Dzięki temu można śledzić podejrzane aktywności, wykrywać próby nieautoryzowanego dostępu oraz szybko reagować na ewentualne zagrożenia. Skuteczne reagowanie na incydenty może zapobiec większym problemom w przyszłości. Warto stworzyć odrębny dział SOC (Security Operation Center) lub skorzystać z usługi tego typu u zewnętrznego partnera, który przejmie na siebie odpowiedzialność za zarządzanie bezpieczeństwem infrastruktury firmy. Z pomocą w tym zakresie przychodzi Polcom.

Podsumowując, cyberbezpieczeństwo w organizacji jest kluczowym aspektem działania biznesu w dzisiejszych czasach. Dbanie o edukację pracowników, regularne aktualizacje i zabezpieczenia, silne hasła, kopie zapasowe oraz monitorowanie infrastruktury IT to kluczowe elementy pomagające zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz dostępność kluczowych systemów. Inwestycja w cyberbezpieczeństwo to inwestycja w przyszłość firmy i jej dobre imię na rynku. Ataki hakerskie zdarzają się coraz częściej, a odpowiednie przygotowanie do nich pozwoli na szybką i skuteczną reakcję, minimalizując straty i inne zagrożenia.

Wróć do newsów