background
avatar
Autor
Marcin Laskoś

Cyberataki na polskie firmy

Jak się przed nimi uchronić?

Włamania do systemów informatycznych stanowią poważne zagrożenie dla przedsiębiorstw. Cyberprzestępcy wykorzystują różnorodne narzędzia i techniki, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do firmowej sieci i wykraść poufne dane. Jakie są kluczowe aspekty zabezpieczania systemów i skuteczne strategie i rozwiązania bezpieczeństwa IT?

Skuteczne strategie bezpieczeństwa

Cyberprzestępcy mają szerokie pole do działania. Aby zminimalizować ryzyko, firmy powinny wdrażać silne mechanizmy uwierzytelniania użytkowników i monitorować aktywność w poszczególnych połączeniach firmowych. Skuteczne strategie bezpieczeństwa muszą zakładać, że kontrola dostępu oparta na nazwie użytkownika i haśle nie jest już wystarczająca. Podejście Zero Trust zakłada, że każdy, kto próbuje wejść do systemu, może być wrogiem. Systemy dostępu oparte na takim podejściu nieustannie monitorują próby logowania i zgłaszają wszelkie odstępstwa od standardowego zachowania, co skuteczniej zapobiega włamaniom i ich skutkom.

Zwiększenie świadomości bezpieczeństwa użytkowników jako kluczowa metody ochrony

Phishing nadal pozostaje bardzo popularnym sposobem kradzieży aktualnych danych uwierzytelniających. Cyberprzestępcy oszukują użytkowników, w wyniku czego ci sami ujawniają swoje dane. Nowoczesne systemy szkoleń z zakresu świadomości bezpieczeństwa, wykorzystujące częste symulacje ataków phishingowych, są bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka wtargnięcia do systemu. Dobrze przeszkoleni użytkownicy stają się dodatkową warstwą zabezpieczeń.

Narzędzia monitorowania ruchu i wykrywania anomalii

Cyberprzestępcy nieustannie poszukują nieaktualizowanych elementów systemów. Poprawki i aktualizacje przygotowywane przez dostawców oprogramowania mają chronić użytkowników systemów przed nowymi podatnościami bezpieczeństwa. Jeśli firma nie aktualizuje swojego oprogramowania, staje się łatwym celem dla przestępców, którzy wykorzystują luki do przeniknięcia do sieci wewnętrznej organizacji. Aby temu zapobiec, należy regularnie aktualizować wszystkie systemy i oprogramowanie.

Rozwiązania cloud computing mogą znacząco zwiększyć cyberbezpieczeństwo firmy. Platformy cloudowe oferują zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych, uwierzytelnianie wieloskładnikowe, plany przywracania danych po awarii i monitorowanie aktywności w celu wykrywania nieautoryzowanych dostępów lub podejrzanych działań.

Finalnie, szybkie wykrycie włamania do systemu i zneutralizowanie go jest kluczowe, aby ograniczyć ostateczne szkody. Narzędzia SOC – Security Operations Center stale monitorują ruch oraz wykrywają anomalie, mogą w znacznym stopniu skrócić czas przebywania atakującego w firmowej sieci. Znacząco wpływają również na ograniczenie strat finansowych wynikających ze skutecznie przeprowadzonego ataku hakerskiego.

Wróć do newsów