- Judyta Słodowska
Chmura w kontekście cyberbezpieczeństwa
Dowiedz się więcej
Niepewna sytuacja geopolityczna, widmo kryzysu energetycznego, a także rosnąca inflacja mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie wewnętrznych działów IT. Znaczący wzrost cyberzagrożeń wymusza na organizacjach zmianę dotychczasowego modelu działania oraz podjęcie kroków mających na celu odpowiednie zabezpieczenie kluczowych dla siebie zasobów.
Cyberwyzwania
Cyfryzacja to siła napędowa dla dalszego rozwoju przedsiębiorstw, jednak niesie ze sobą również ryzyko ataków hakerskich. Cyberprzestępczość staje się coraz poważniejszym zagrożeniem. Wydarzenia ostatnich miesięcy dla menadżerów IT jawią się raczej jako wyzwania niż szanse. Z najnowszego raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” wynika, że 91 proc. badanych obawia się wzrostu cyberzagrożeń.
Z tego względu aspekt związany z cyberbezpieczeństwem stał się kluczowy dla przedsiębiorców niezależnie od wielkości organizacji. Obecnie firmy przetwarzają coraz więcej danych, które następnie należy odpowiednio zabezpieczyć. Dotyczy to zwłaszcza ochrony zwłaszcza wrażliwych danych osobowych.
Biznes w obliczu cyberzagrożeń
19 proc. spośród wszystkich zapytanych organizacji przyznało, że ma wiedzę na temat ataku przeprowadzonego na systemy partnera biznesowego, a 15 proc. przedsiębiorstw doświadczyło ataku na swoje systemy informatyczne.
Nie dziwi więc fakt, że 53 proc. ankietowanych już wdrożyło rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa. Jednym z nich jest przeniesienie odpowiedzialności za zabezpieczenie wrażliwych zasobów firmowych na zewnętrznego dostawcę. 58 proc. firm deklaruje, że chmura pozwoliła zwiększyć bezpieczeństwo wewnętrznych systemów i danych.
Zewnętrzni dostawcy usług chmurowych posiadają już niezbędne know-how w zakresie obrony przed cyberatakami – niezależnie od wielkości i stopnia zaawansowania infrastruktury klientów.
Systemy IT to tak naprawdę tylko niewielka część całego, niezwykle złożonego organizmu. Przez wiele lat w branży niejednokrotnie byłem świadkiem prób ataków hakerskich, a to z kolei pokazało mi, że to wiedza specjalistów nabywana latami, wsparta technologią, pozwala skutecznie ochronić środowisko klienta – przekonuje Piotr Szypułka, Dyrektor Działu Infrastruktury IT w Polcom.