Bezpieczeństwo IT background
avatar
Autor
Karolina Wierzbic

Biznes w obliczu cyberzagrożeń

Jaki jest?

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Iron Mountain 77 proc. firm doświadczyło ataku hakerskiego typu ransomware, który jest uznawany za najbardziej zagrażający ciągłości działania biznesu. Powrót do normalności wymaga czasochłonnego, żmudnego i często kosztownego procesu. Dlaczego obecnie aż 91 proc. spośród badanych przedsiębiorców obawia się hakerów?

Ochrona przed cyberatakami

Przyrost cyberprzestępczości  

W ciągu ostatnich lat liczba ataków hakerskich wzrosła prawie pięciokrotnie. Coraz częściej ofiarami padają polskie firmy. Z danych Check Point Research wynika, że przedsiębiorcy muszą się bronić średnio 938 razy w tygodniu.

Szacunkowo 8 na 10 ataków hakerskich ma na celu zaszyfrowanie danych firmowych, a następnie wymuszenie zapłaty konkretnej kwoty za ich przywrócenie. Z reguły wysokość okupu wynosi około kilkaset tysięcy złotych. Koszty, które w związku z tym ponoszą zaatakowane firmy, częściowo odbijają się również na klientach, na przykład poprzez wzrost cen usług.

Według Cybersecurity Ventures w 2021 r. szkody spowodowane przez cyberprzestępców zamknęły się w kwocie 6 bln dol. W 2015 r. była to kwota rzędu 3 bln dol. Do 2025 r. straty wyniosą 10,5 bln dolarów rocznie – wylicza Piotr Szypułka, dyrektor działu utrzymania infrastruktury w firmie Polcom.

Bezpieczne IT, bezpieczna firma. Ale czy tylko?  

Obecnie – w czasach postępującej cyfryzacji – przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wdrożenie rozwiązań chmurowych. Ma to na celu zwiększenie zabezpieczeń wrażliwych zasobów, ale nie tylko.

Cyfrowa transformacja to potężne wyzwanie dla biznesu. Każdy zgodzi się jednak, że obecnie nie ma już od niej odwrotu. Nie dziwi więc, że rozwiązania chmurowe – pozwalające na skalowalność i znaczne przyspieszenie wdrożenia projektów informatycznych – w dobie pandemii zyskały na popularności. Obecnie aż 93 proc. badanych przez nas firm podejmuje działania w obszarze cyfrowej transformacji, a rozwiązania chmurowe stanowią istotny element tej strategii. Kolejną widoczną tendencją, jaką zauważamy w 2022 roku jest to, że firmy coraz częściej widzą potrzebę inwestycji w ochronę przed atakami i rozwiązania związane z cyberbezpieczeństwem. Trend ten jest zauważalny niezależnie od reprezentowanej branży czy wielkości biznesu, zarówno w sektorze większych firm jak i MŚP. Jest to kolejny aspekt, który determinuje rosnącą popularność chmury, ponieważ daje ona nieporównywalnie większe możliwości zabezpieczenia danych bez konieczności dokonywania znacznych inwestycji w dodatkowy sprzęt czy oprogramowanie, mówi Marcin Gwóźdź, prezes Polcom dla raportu Polcom i Intel – Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie.

Wróć do newsów