Dlaczego warto przenieść dane firmy do chmury? background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Bezpieczeństwo IT kluczowe w sektorze finansowym

Dowiedz się więcej

Instytucje finansowe w obecnych trudnych czasach są szczególnie narażone na ataki hakerskie. Niestabilna sytuacja gospodarcza, wahania na rynku, zmieniające się regulacje i oczekiwania konsumentów, alternatywne modele biznesowe czy też wojna w Ukrainie mają bezpośredni wpływ na ich funkcjonowanie. Z tego powodu sektor finansowy zmuszony jest obrać strategię, która pozwoli na szybką adaptację do nowej rzeczywistości i zwiększenie swojego cyberbezpieczeństwa.

Dostosowana infrastruktura IT

Zgodnie z dyrektywą PSD2 banki muszą udostępniać dane swoich klientów za pomocą dedykowanego interfejsu API, co ma zapewnić integrację z systemami różnych podmiotów. Umożliwia to również implementację nowoczesnych rozwiązań z obszaru usług bankowych i płatniczych. W związku z tym znacząco wzrośnie liczba przetwarzanych danych.

Według szacunków już w 2025 roku liczba danych, które powstaną na całym świecie przekroczy 175 zetabajtów. Tym samym będzie ich prawie pięć razy więcej niż dzisiaj – twierdzi Robert Czarniewski, wiceprezes i CFO w Polcom.

W obliczu powyższego nie dziwi więc konieczność ciągłej rozbudowy środowisk informatycznych tak, aby były odpowiednio wydajne. Z pomocą może przyjść chmura obliczeniowa. Usługi chmurowe umożliwiają szybką adaptację do zmieniających się potrzeb rynku. Skalowalność platformy minimalizuje ryzyka związane z brakiem wystarczającej mocy obliczeniowej, która jest niezbędna do obsługiwania kluczowych procesów zarządzanych przez instytucje finansowe.

Bezpieczne środowisko informatyczne

Zwiększenie ilości przetwarzanych danych generuje potrzebę podniesienia poziomu ich zabezpieczeń.

Będąc głównym dostawcą usług chmurowych w Polsce, mamy nieco szerszą perspektywę i widzimy na co dzień pełne spektrum różnego typu ataków, ich różnorodność technologiczną i funkcjonalną. Stąd nasuwa się wniosek, że prawdziwie bezpieczne organizacje to takie, które patrzą na ten aspekt w sposób holistyczny, a nie jak na jakiś pakiet niepowiązanych ze sobą rozwiązań –podsumowuje Robert Czarniewski.

Działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa firmy powinny więc stać się kluczowe podczas planowania strategii działania. Wymaga to wdrożenia nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zapewnią nie tylko ochronę, ale stały monitoring potencjalnych zagrożeń.

Jednym z takich rozwiązań jest chmura obliczeniowa, która znacząco ułatwia wdrożenie nowych modeli operacyjnych oraz gwarantuje zgodność z wymogami stawianymi przed instytucjami finansowymi.

Wróć do newsów