- Paweł Kruszec
W trudnych czasach chmura obliczeniowa zyskuje na znaczeniu
Dowiedz się dlaczego
W dobie kryzysu zainteresowanie usługami cloud computingu stale wzrasta. Inwestycje w rozwiązania z branży IT nie zwalniają. Powodem tego jest fakt, że przedsiębiorcy dostrzegają znaczenie cyfryzacji i idących za nią przemian technologicznych. Przeniesienie zasobów do chmury staje się więc optymalną drogą, zapewniającą przetrwanie w czasie niepewnej sytuacji na rynku.
Chmura na topie
Z raportu „Chmura i nowe technologie” przeprowadzonego na zlecenie Polcom i Intel wynika, że 93 proc. ankietowanych przedsiębiorstw już podjęło działania w obszarze digitalizacji. Zasadniczym elementem strategii na cyfryzację jest wdrożenie usług chmurowych – 67 proc. organizacji utożsamia chmurę z motorem napędowym zmian.
Cyfrowa transformacja nieodmiennie kojarzy się z udostępnieniem pracownikom rozwiązań technologicznych, które korzystnie wpłyną na ich produktywność. W takim kontekście przeniesienie zasobów do chmury umożliwia przedsiębiorstwom zapewnienie dostępu do zasobów firmowych z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Z perspektywy osób zatrudnionych to spore ułatwienie i zwiększenie elastyczności pracy.
Chmura jest bezpieczna
W obecnych czasach skala cyberzagrożeń znacząco wzrosła. Wynikiem skutecznie przeprowadzonego ataku hakerskiego może być przerwa w ciągłości działania firmy, która w efekcie negatywnie odbije się na jej rozwoju.
Przerwa w działalności przedsiębiorstwa oznacza straty, to oczywisty fakt wykorzystywany przez przestępców włamujących się na systemy IT i szyfrujących dane. Czy rozwiązaniem jest poddanie się szantażowi i zapłacenie okupu? Niestety, badania pokazują, że po zapłaceniu okupu nie udaje się odzyskać danych. Co więcej – zapłacenie nie rozwiązuje problemu przestoju w firmie. Co zatem robić? Zapobiegać! – radzi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.
W związku z tym coraz więcej organizacji decyduje się na migrację kluczowych zasobów do środowiska opartego na cloudzie . Rozwiązania chmurowe z zakresu Security as a Service umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu ochrony danych firmowych na przykład poprzez stałe monitorowanie incydentów bezpieczeństwa i szybką reakcję na nie.
Chmura się opłaca
Z uwagi na stale rosnącą inflację i związany z nią kryzys gospodarczy przedsiębiorstwa muszą bardzo uważnie planować swoje wydatki. Jednakże wdrożenie chmury obliczeniowej pozwala zoptymalizować inwestycje w zakresie zakupu dodatkowego sprzętu czy jego późniejszego utrzymywania.
Przeniesienie odpowiedzialności za dostarczenie i odpowiednie zabezpieczenie środowiska informatycznego na zewnętrznego dostawcę usług umożliwia firmom skupienie się w pełni na swojej działalności i budowaniu konkurencyjności na rynku.