background
avatar
Autor
Marcin Laskoś

Trendy w IT na rok 2024

Dowiedz się więcej

Ostatnio obserwuje się istotną zmianę w podejściu przedsiębiorstw oraz ich spojrzeniu na technologię chmurową, która jest znacznie bardziej odporna na zakłócenia niż tradycyjne rozwiązania on-premise. Outsourcing usług do chmury pozwala na szybszą implementację i lepsze dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się potrzeb rynkowych. W sektorze publicznym napędzają to również regulacje prawne, które wymagają m.in. przechowywania kopii zapasowych w chmurze. Z kolei przedsiębiorstwa doceniają skalowalność, elastyczne modele rozliczeń oraz gwarancję ciągłości działania, jaką oferuje rozwiązanie cloud computing.

Poziom adaptacji tej technologii często zależy od skali działalności organizacji oraz posiadanych zasobów technologicznych. Firmy o mniejszym zasięgu oraz startupy coraz częściej decydują się na tworzenie aplikacji cloud native. Natomiast większe przedsiębiorstwa coraz chętniej przeprowadzają migrację do chmury. Jakie są przewidywane trendy IT na ten rok?

Miejsce przechowywania danych ma znaczenie

Konflikt na Ukrainie wyraźnie podkreślił istotę lokalizacji kopii zapasowych danych, które są kluczowe dla funkcjonowania zarówno państwa, jak i przedsiębiorstw działających w strategicznych sektorach gospodarki. Jeśli data center, w którym przechowywane są kopie, zostanie zniszczone, dostęp do nich staje się niemożliwy. Dlatego warto rozważyć umieszczenie kopii zapasowych w centrum danych znajdującym się na bezpiecznym terenie, co zapewni możliwość odzyskania danych w przypadku wybuchu konfliktu zbrojnego lub innych katastroficznych wydarzeń.

UKRSIBBANK posiada serwerownie w Kijowie – na którym skupiła się rosyjska ofensywa, stąd też podjęliśmy decyzję o przeniesieniu naszych centrów danych do innego kraju. Najbardziej naturalnym wyborem była Polska, z uwagi na doświadczenia grupy finansowej BNP Paribas Group, do której należy UKRSIBBANK. Najważniejszym zadaniem było utworzenie środowiska Disaster Recovery dla różnych systemów funkcjonujących w banku – mówi Serhii Zagorulko, Deputy chairman of the Management Board, IT Director at UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

Prawo po stronie chmury

Można przypuszczać, że rosnące znaczenie będzie przywiązane do wykorzystania chmury obliczeniowej, co już obecnie można zauważyć na etapie opracowywania projektów oraz w ofertach przetargowych. W branżach podlegających regulacjom, takich jak sektor finansowy, prawo będzie coraz bardziej otwarte na technologię cloud computing, zwłaszcza w kontekście zapasowych centrów danych.

Chmura kolebką nowych aplikacji

Chmura jest to doskonałe środowisko do tworzenia różnorodnych aplikacji – umożliwia korzystanie z gotowych komponentów, bibliotek i rozwiązań, co znacząco ułatwia proces rozwoju oprogramowania. Wiele zadań jest zautomatyzowanych, co oznacza, że aplikacje mogą być obecnie szybko konfigurowane, bez konieczności budowania ich od podstaw. Chmura redukuje również pracę związaną z infrastrukturą, a dzięki temu oszczędzone zasoby można przeznaczyć na rozwój działalności biznesowej.

Ponadto, chmura umożliwia tworzenie aplikacji wykorzystujących AI czy ML oraz ich zarządzanie w późniejszych etapach. Ten trend jeszcze bardziej przyspieszy już ogromne zapotrzebowanie na usługi chmury obliczeniowej oraz moc obliczeniową w nadchodzących latach.

Wróć do newsów