background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Transformacja cyfrowa korzystna dla firmy i środowiska

Dowiedz się więcej

Cyfryzacja ma bezpośredni wpływ na rozwój nowoczesnej organizacji. Digitalizacja umożliwia  firmom korzystanie z innowacyjnych, a jednocześnie ekologicznych rozwiązań. To sposób na budowanie proekologicznego podejścia, ale przede wszystkim usprawnienia działalności całego przedsiębiorstwa.

Chmura nieodłącznym elementem cyfryzacji

Z raportu opublikowanego przez Polcom i Intel wynika, że 93 proc. przedsiębiorców zadeklarowało, że podejmuje działania w obszarze transformacji cyfrowej. Z kolei 67 proc. respondentów utożsamia chmurę obliczeniową z głównym motorem napędowym zmian technologicznych. Te dane pokazują, że usługi cloud computingu są traktowane jako nieodłączny element procesu cyfryzacji.

Biznesowe korzyści płynące z transformacji cyfrowej

Digitalizacja przynosi firmom wiele benefitów, do których między innymi należą redukcja kosztów, automatyzacja procesów, zwiększona efektywność wykorzystywania zasobów oraz podniesienie bezpieczeństwa firmowych zasobów.

Jak mówi Mateusz Borkowski, Head of Global IT and Digital Strategy DSI Underground:

Dzięki chmurze i cyfryzacji firmy dostosowują się do trendów w tempie, jakiego nie było nigdy wcześniej. Liderzy wyznaczają nowe trendy dynamicznie reagując na potrzeby rynku – korzystając z zasobów obliczeniowych chmury. Brak konieczności samodzielnego budowania infrastruktury diametralnie skraca czas wdrożenia nowych rozwiązań. Chmura pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną już na starcie i skupić się na samym rozwiązaniu, bez obaw o ograniczenia dostępnej mocy obliczeniowej i własne zdolności inwestycyjne.

Co więcej, udostępnianie plików firmowych w chmurze umożliwia pracownikom pracę na nich z każdego miejsca z dostępem do Internetu. Praca z dowolnego miejsca i o dowolnej porze wpływa na poprawę elastyczności wykonywania obowiązków.

Cyfryzacja przyjazna dla środowiska

Wdrożenie systemów i narzędzi opartych na nowoczesnych technologiach pozwala zastąpić papierowe dokumenty ich elektronicznymi odpowiednikami. Cyfrowa archiwizacja danych wyklucza konieczność fizycznego magazynowania dokumentacji firmowej. Elektroniczny obieg dokumentów zapewnia ograniczenie zużycia papieru do niezbędnego minimum. Dzięki temu firmy mogą zoptymalizować procesy związane z obsługą klientów, obiegiem dokumentów, a także wykorzystywanie surowców i zasobów naturalnych.

Digitalizacja i związana z nią migracja zasobów do chmury ma również bezpośredni wpływ na redukcję zużycia energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa posiadające własne serwerownie zużywają więcej energii niż firmy korzystające z usług zewnętrznego dostawcy. Wynika to z konieczności stałego utrzymywania sprzętu fizycznego.

Transformacja cyfrowa oraz dostęp do nowoczesnych rozwiązań zapewniają organizacjom szybki rozwój i lepsze dopasowanie do aktualnych trendów i warunków rynkowych, ale również pomagają budować obraz ekologicznej firmy i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Wróć do newsów