background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Sieci handlowe w obliczu cyberzagrożeń

Dowiedz się więcej

Każdego roku media donoszą o poważnych incydentach bezpieczeństwa wśród dużych sieci handlowych. Jednym z najgłośniejszych był wyciek danych z amerykańskiej sieci sklepów Target, który miał miejsce w 2013 roku. Wrażliwe dane klientów, również numery kart kredytowych, stały się łatwym łupem dla hakerów. Co więcej, w ostatnich latach podobnego ataku doświadczyła brytyjska sieć JD Sports, w wyniku którego cyberprzestępcy wykradli olbrzymią ilość cennych danych.

Cyberbezpieczeństwo mity

Na celowniku hakerów

Ostatnie lata przyniosły biznesowi wiele wyzwań, jednak to, co obecnie najbardziej zagraża firmom, to cyberataki mogące mieć olbrzymi wpływ na dalsze funkcjonowanie – mówi Adrian Hojny, CTO w Fashion Trends Group.

Nie tylko branżowi giganci są na celowniku cyberprzestępcow, bowiem coraz częściej hakerzy kierują swoje działania również w stronę mniejszych detalistów. W ciągu ostatniego roku znacząco wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy ucierpieli wskutek cyberataku, ponosząc znaczące straty finansowe oraz wizerunkowe.

Bezpieczny e-commerce w chmurze

Przedsiębiorcy reprezentujący sektor e-commerce zdają sobie sprawę z tych zagrożeń. Nieprzerwane działanie biznesu jest kluczowe między innymi w handlu, gdzie cyklicznie występują okresy intensywnego obrotu, takie jak Czarny Piątek czy dni poprzedzające Boże Narodzenie. W obliczu tych wyzwań, właściciele sklepów internetowych coraz częściej inwestują w zabezpieczenia IT oraz w szkolenia zwiększające świadomość wśród pracowników firmy, zwłaszcza tych, którzy odpowiadają za pierwsza linię kontaktu z klientami.

Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na migrację swoich systemów do bezpiecznej chmury obliczeniowej. Rozwiązania chmurowe gwarantują dostęp do nowoczesnych i zaawansowanych narzędzi z obszaru cyberbezpieczeństwa. Coraz większym powodzeniem cieszą się również usługi Security as a Service oraz Security Operation Center, w ramach których infrastruktura IT jest monitorowana, a każdy potencjalny incydent bezpieczeństwa zostaje wykryty i powstrzymany. Dane są odpowiednio szyfrowane i zabezpieczone przed atakami hakerskimi.

Profesjonalne centra danych charakteryzują się stabilną łącznością oraz ścisłą kontrolą dostępu do serwerów. Dzięki temu sprzęt jest znacznie lepiej chroniony, a przez to odporny na ataki ze strony cyberprzestępców.

Wróć do newsów