Dlaczego warto wykorzystywać usługi chmurowe background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Nadzieją biznesu jest chmura

Wywiad z Marcinem Gwoździem, prezesem zarządu Polcom

Według Marcina Gwoździa, prezesa Polcom, nadzieją biznesu jest chmura obliczeniowa. Jaki ma potencjał i czy jest przepisem na zdobycie przewagi rynkowej? Odpowiedź na to i inne pytania możemy przeczytać na łamach Rzeczpospolitej. Poza prezesem Polcom w materiale wypowiedział się dr Maciej Kawecki, Joanna Szyman, Krzysztof Jonak, Mateusz Tykierko oraz Marcin Pieleszek.

Cyfrowa transformacja, szczególnie oparta na chmurze, może odmienić oblicze firm, podnosząc bezpieczeństwo systemów i danych oraz zapewniając ciągłość działania biznesu. To największe priorytety w budowaniu strategii IT oraz najpilniejsze inwestycje w ramach cyfryzacji firmy.

Co może przyspieszyć cyfrową transformację?

Według Marcina Gwoździa, to sprawna i wydajna infrastruktura, która stanowi podstawę do realizacji celów i założeń biznesowych.

Może to oczywiste, lecz podążanie ku cyfrowej transformacji nie jest możliwe bez sprawnej i wydajnej infrastruktury IT. Stanowi ona bazę do dalszych działań i realizacji celów już na poziomie biznesowym. Uczestniczące w tym samym badaniu firmy zgodnie uważają, że możliwość wykorzystywania w tym procesie usług chmurowych ułatwi i przyspieszy transformację. Przy czym, moim zdaniem, nie ma mowy o sukcesie, jeśli potrzeba cyfrowej transformacji nie znajdzie początku i zrozumienia w biznesie.

Klienci korzystający z usług chmurowych Polcom przyznają, że dzięki nim proces cyfryzacji postępuje szybciej i daje bardziej przewidywalne efekty. Dostrzegają to zwłaszcza w dobie pandemii, ponieważ cyfryzacja umożliwiła im komfort stabilniejszego prowadzenia działalności.

Chmura w opinii ekspertów 

Jakie zdanie na temat potencjału chmury mają eksperci?

Na słynnym zdjęciu z 1994 r. Bill Gates pokazuje najnowszy CD-ROM, siedząc na stercie kartek o wysokości drzewa. Tak chciał pokazać, ile kartek zmieści się w takim CD-ROM-ie. Dzisiaj musiałby usiąść na stercie kartek przewyższającej najwyższy budynek świata. Nie było w historii urządzenia, które swoją moc zwiększyło silniej niż komputer. Od lat 60. ponad 100 tys. razy. To znaczy, że nasze urządzenia dzisiaj gromadzą tysiące informacji dziennie. Wielkim wyzwaniem jest tworzenie technologii, która jest wydolna nie tylko gromadzić dane w tak ogromnych ilościach, ale też robić to bezpiecznie i systemowo. Usługi chmurowe są jedną z odpowiedzi na to wyzwanie. Pod warunkiem właściwej konstrukcji dają możliwość bezpiecznego przechowywania informacji o w zasadzie nieograniczonych zasobach, mówi dr Maciej Kawecki, Dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie oraz prezes Instytutu Lema

Z kolei według Krzysztofa Jonaka, EMEA Territory Sales Director w Intel, w wyniku pandemii można zauważyć wzrost zainteresowania procesem digitalizacji, jednak nadal istotna jest zmiana mentalności w kwestii modeli biznesowych.

Zachęcamy do zapoznania się z całym wywiadem
Wróć do newsów