background
avatar
Autor
Karolina Bąba

Korzyści biznesowe cyfryzacji

Od redukcji kosztów do ochrony środowiska

Cyfryzacja jest kluczowa dla rozwoju nowoczesnych organizacji, wpływając bezpośrednio na ich efektywność. Umożliwia ona wykorzystanie innowacyjnych i promujących zrównoważony rozwój rozwiązań. To nie tylko krok w kierunku odpowiedzialności ekologicznej, ale także istotny czynnik usprawniający kluczowe procesy całego przedsiębiorstwa.

Chmura wspiera cyfryzację

Wg raportu „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022. Chmura i nowe technologie” opublikowanego przez Polcom i Intel, aż 93 proc. przedsiębiorców deklaruje aktywne zaangażowanie w proces transformacji cyfrowej. Co więcej, 67 proc. respondentów utożsamia usługi chmury obliczeniowej jako główny katalizator zmian technologicznych. To dowodzi, że usługi cloud computing są traktowane jako nieodłączny element procesu cyfryzacji.

Dzięki chmurze i cyfryzacji firmy dostosowują się do trendów w tempie, jakiego nie było nigdy wcześniej. Liderzy wyznaczają nowe trendy dynamicznie reagując na potrzeby rynku – korzystając z zasobów obliczeniowych chmury. Brak konieczności samodzielnego budowania infrastruktury diametralnie skraca czas wdrożenia nowych rozwiązań. Chmura pozwala uzyskać przewagę konkurencyjną już na starcie i skupić się na samym rozwiązaniu, bez obaw o ograniczenia dostępnej mocy obliczeniowej i własne zdolności inwestycyjne – mówi Mateusz Borkowski, Head of Global IT and Digital Strategy DSI Underground.

Optymalizacja kosztów inwestycyjnych dzięki transformacji cyfrowej

Korzyści biznesowe wynikające z cyfryzacji są znaczące. Wpływa na redukcję kosztów operacyjnych, automatyzację kluczowych procesów, zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów oraz wzmocnienie pozycji rynkowej. Co więcej, udostępnianie firmowych plików w chmurze umożliwia pracownikom elastyczne wykonywanie obowiązków służbowych z dowolnego miejsca z dostępem do sieci Internet.

Zrównoważony rozwój

Cyfryzacja przyczynia się także do ochrony środowiska. Przejście na elektroniczną archiwizację plików zastępuje tradycyjne, papierowe stosy dokumentów. Elektroniczny obieg dokumentów zmniejsza zużycie papieru do niezbędnego minimum, co pozwala firmom zoptymalizować procesy związane z obsługą klientów, dokumentacją, a także efektywnym wykorzystywaniem surowców i zasobów naturalnych.

Proces cyfryzacji i migracja zasobów do chmury mają też istotny wpływ na redukcję zużycia energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa z własnymi serwerowniami generują wyższe koszty energetyczne w porównaniu do firm korzystających z usług zewnętrznych dostawców, którzy wykorzystują najnowsze technologie, wpływające bezpośrednio na optymalizację kosztów związanych ze zużyciem energii.

Transformacja cyfrowa i dostęp do nowoczesnych rozwiązań IT wspierają szybki rozwój organizacji, pozwalając im skutecznie dostosowywać się do zmieniających się trendów rynkowych oraz jednocześnie budować ekologiczny wizerunek firmy, co ma pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zrównoważony rozwój.

Wróć do newsów