background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

IT wyjdzie obronną ręką z kryzysu gospodarczego?

Dowiedz się więcej

Pomimo nadchodzącego kryzysu gospodarczego, aż 21 proc. firm ma w planach zwiększenie wydatków na IT w nowym roku. Wpływ na to ma zapewne zwiększenie świadomości, że IT to integralna część świata biznesu.

Rola IT w firmach znacząco zmieniła się, co wynika również z raportu Polcom – według 94 proc. zapytanych, menedżer IT powinien funkcjonować jako katalizator innowacji, który wzbogaca organizację o nowe technologie.

 

Znacząca rola współpracy działów  

Cięcia budżetów IT przy spowolnieniach gospodarczych to już mit. CIO oraz działy IT mogą mieć niebagatelną rolę w czasie kryzysu. Dzięki wsparciu strategicznych inwestycji o długofalowych korzyściach, ale również dzięki możliwości aktywnego reagowania na bieżące problemy. Migracja systemów do chmury lub lepsze zabezpieczenia przed cyberatakami, to coraz bardziej powszechnie podejmowane decyzje pokazujące, że cięcia kosztów nie powinny w czasie kryzysu obejmować technologii. Tym bardziej, że wpływa to na wzrost długu technologicznego, który dodatkowo może wpływać na obniżenie efektywności wielu procesów biznesowych w firmach, mówi Robert Czarniewski, CFO w Polcom.

 

Coraz więcej firm chce inwestować w usługi chmurowe  

Jak wynika z rankingu przygotowanego przez Komisję Europejską „Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego” (DESI), co najmniej 52 proc. polskich firm z sektora MŚP osiągnęło podstawowy poziom wykorzystywania technologii cyfrowych. Wzrasta również dynamika wzrostu poziomu adaptacji do chmury: do roku 2026 ma się utrzymać w Polsce na poziomie powyżej 20 proc.

Obecnie rynek podąża w kierunku inwestycji w rozwiązania chmurowe. Coraz częściej firmy nie widzą w takim modelu tylko prostych oszczędności wynikających z porównania kosztów zakupu własnej infrastruktury w opozycji do modelu as a service. Obserwujemy wyraźny trend wśród firm, zwłaszcza w sektorze MŚP, które zwracają uwagę na to, że chmura obliczeniowa pozwala im na budowanie wartości dodanej w biznesie oraz na przyspieszenie licznych, kluczowych procesów. Pamiętajmy, że oszczędności finansowe to niebotyczna korzyść dla firmy, aczkolwiek nie jedyna – podsumowuje Mariusz Juranek.

Wróć do newsów