background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Innowacje technologiczne szansą dla małych i średnich przedsiębiorstw

Dowiedz się więcej

Nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę we wzroście i rozwoju firm z sektora MŚP – zwłaszcza w szybko zmieniającym się świecie biznesu. Ich wykorzystywanie może znacząco przyczynić się nie tylko do uzyskania przewagi konkurencyjnej, ale również zwiększyć efektywność organizacji i otworzyć ją na nowe możliwości rozwoju. Jak nowe technologie wpływają zatem na małe i średnie przedsiębiorstwa?

Inwestycje w innowacje

Jednym z kluczowych aspektów przemawiających za wdrażaniem nowych technologii w sektorze MŚP jest ułatwienie zarządzania kluczowymi operacjami firmowymi. Nowoczesne narzędzia i oprogramowanie pozwalają na usprawnienie procesu biznesowego, automatyzację zadań oraz poprawienie wydajności pracy. Przykładowo, wprowadzenie systemu CRM umożliwia lepszą organizację działań sprzedażowych, śledzenie kontaktów z klientami i budowanie długoterminowych relacji biznesowych. Nowe technologie zapewniają małym i średnim firmom łatwiejszy dostęp do globalnych rynków. Internet sprawił, że konsumenci coraz częściej decydują się na zakupy w sieci. E-commerce pozwala przedsiębiorstwom na dotrzymanie tempa konkurencji oraz sprzedaż swoich produktów na całym świecie, bez względu na położenie geograficzne.

 

IT dla małych i średnich firm

Podczas pandemii COVID-19 znacznie wzrosło wykorzystywanie nowych technologii. Właśnie w tym okresie wiele firm z sektora MŚP zostało zmuszonych do przyspieszonej adaptacji do postępującego procesu cyfryzacji. Wynikało to m.in. ze zmiany modelu pracy na tryb zdalny. Strategicznym posunięciem okazało się przechowywanie i przetwarzanie danych w chmurze.

Migracja do środowiska chmurowego wpływa na optymalizację kosztów, co dla firm z sektora MŚP jest szczególnie istotne. Abonamentowy model opłat za faktycznie wykorzystane zasoby oraz brak konieczności utrzymywania własnej infrastruktury IT pozwala na przesunięcie budżetów inwestycyjnych na obszary bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorstwa.

Co więcej, usługa cloud computing korzystnie wpływa na zwiększenie ochrony wrażliwych danych firmowych. Dostawcy usług chmurowych gwarantują wielopoziomowe bezpieczeństwo środowisk IT w modelu usługowym – Security as a Service. Wyższy stopień ochrony danych przekłada się również na utrzymanie ciągłości działania biznesu, bez której przetrwanie na rynku byłoby niezwykle trudne.

 

Innowacje kluczem do rozwoju MŚP

Obecnie działalność operacyjna przedsiębiorstw w mniejszym lub większym stopniu opiera się o używanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Inwestycje w nowe technologie to okazja dla firm z sektora MŚP na utrzymanie pozycji oraz zdobycie dodatkowych przewag konkurencyjnych, a także ciągły rozwój.

Obecnie trudno osiągnąć sukces bez podniesienia wagi ciągłego poszukiwania technologii, które zmniejszą koszty inwestycyjne i zwiększają jej wartość biznesową. Cloud computing jest bez wątpienia przyszłością, co dobitnie pokazała pandemia COVID-19 – zauważa Robert Czarniewski, CFO w Polcom.

Wróć do newsów