background
avatar
Autor
Joanna Matlak-Oczko

Ewolucja w kierunku biznesu cyfrowego

Dowiedz się więcej

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że transformacja cyfrowa to proces zarezerwowany tylko dla dużych firm. Czas pandemii jednak mocno zweryfikował te założenia i znacząco przyspieszył decyzje w tym obszarze. Okazało się, że nie tylko korporacje, ale także wiele instytucji publicznych i sektor MŚP może się cyfryzować i – co najważniejsze – to obecnie jedyny sposób na szybkie dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych i możliwość budowania konkurencyjności.

Mogę śmiało stwierdzić, że ostatnie dwa lata ukierunkowały rynek, który w szybkim tempie kroczy w stronę cyfryzacji . Jak ma się ewolucja biznesu cyfrowego w kontekście rynku i czy to rzeczywiście tylko ewolucja, a może już rewolucja? Na tym skupiam się w poniższym materiale.

 

Cyfryzacja to już nie tylko domena firm telekomunikacyjnych lub sektora enterprise

Cyfrowa transformacja, która jeszcze kilkanaście lat temu była przede wszystkim domeną firm telekomunikacyjnych, staje się udziałem coraz większej liczby podmiotów z różnych sektorów. W świecie, w którym digitalizacja to coraz częściej standard w poszczególnych segmentach rynku, rozwiązania chmurowe stały się nieodłączną częścią prowadzenia biznesu. To słowa dr inż. Wojciecha Kamienieckiego, dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i trudno się z nimi nie zgodzić.

Cyfryzacja gospodarki, a także – idąc dalej – cyfryzacja społeczeństwa stanowi wyraźną zmianę obecnych czasów, otwierającą nowe możliwości dla rozwoju firm, w tym tworzenia innowacyjnych modeli biznesowych.  Cyfrowa transformacja jest szczególnym rodzajem zmiany organizacyjnej przedsiębiorstwa, sektora, łańcuchów dostaw, a także administracji publicznej i patrząc globalnie – całych gospodarek.

 

Rozwój cyfrowego świata

Cyfryzacja jako proces ciągłych przemian jest niewątpliwie głównym motorem innowacji, powodujących zmiany w wielu branżach i większości sektorów gospodarki. Dotyczy to również rynku MŚP. Rozwój cyfrowego świata jest obecnie napędzany głównie przez takie czynniki jak: Internet Rzeczy, wszechobecna łączność, aplikacje i usługi oparte na chmurze obliczeniowej czyli cloud computing, analityka dużych zbiorów danych (BDA), automatyzacja oraz robotyzacja czy też wielokanałowe modele dystrybucji produktów i usług.

Aby sprostać tym trendom i następującym zmianom – pojedyncze przedsiębiorstwa, jak również całe sektory gospodarki czy administracja publiczna muszą dokonywać transformacji cyfrowej, która jest procesem dającym szanse na jeszcze bardziej dynamiczny rozwój.

 

Ewolucja biznesu cyfrowego a rynek MŚP

Obok szeregu korzyści, ważny aspekt stanowią także zagrożenia związane chociażby z szeroko rozumianym bezpieczeństwem czy społecznymi skutkami automatyzacji procesów wytwórczych i handlowych, które są osobnym wyzwaniem wynikającym bezpośrednio z wszechobecnej już cyfrowej rzeczywistości.

Opisywane przeze mnie wyżej przykłady stanowią wyzwania, a te z kolei, zwłaszcza dla sektora MŚP – szanse i możliwości. Wymaga to jednak wymaga przemyślanego działania i zaangażowania zasobów, a przede wszystkim wizji tego, jak skutecznie i sprawnie z tymi wyzwaniami się mierzyć.

 

Coraz większa świadomość rynku

Każda organizacja, aby zwiększać swoją przewagę jakościową musi być otwarta na nowoczesne rozwiązania, które wspierają w sprawnym zarządzaniu procesami produkcji, organizacją pracy przedsiębiorstwa czy – chyba najważniejszy z aspektów – umożliwiają zachowanie ciągłości działania nawet w trakcie nieprzewidzianych zdarzeń. I coraz więcej firm z sektora MŚP ma tego świadomość. Już w 2021 roku raporty branżowe pokazywały, że aż 36 proc. małych i średnich przedsiębiorstw wdrożyło rozwiązania chmurowe w swoich zasobach IT. A obecnie ten trend przyspieszył jeszcze bardziej.

Wróć do newsów