background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

Ewolucja przetwarzania danych

Od serwerów lokalnych do chmury obliczeniowej

Obecnie wiele przedsiębiorstw działa inaczej niż kilka lat temu, kiedy większość organizacji wykorzystywała własne serwery w lokalnych centrach danych. Wtedy uruchomienie nowej aplikacji wiązało się z koniecznością zakupu dodatkowego sprzętu, co warunkowało. Model zakupowy znacząco utrudniał skalowalność i rozwój takich aplikacji. Wraz ze wzrostem popularności wirtualizacji, a następnie kontenerów, sytuacja zaczęła się zmieniać. Z czasem coraz większa złożoność zarządzania aplikacjami, które wymagały coraz większych zasobów, sprawiła, że zaczęto doceniać korzyści płynące z migracji do chmury.

Cloud computing: co to jest?

Przetwarzanie ogromnych ilości danych, tworzenie nowoczesnych aplikacji, a także korzystanie z zaawansowanej analityki i sztucznej inteligencji wymaga mocy obliczeniowej i przepustowości, którą może zapewnić chmura obliczeniowa. Dlatego temat związany z wykorzystywaniem usług cloud computing staje się przedmiotem dyskusji w większości organizacji.

Przyszłość w chmurze

Instytut Badawczy Garntera nie ma wątpliwości i przewiduje, że do 2026 r. aż 75 proc. organizacji będzie wykorzystywać infrastrukturę chmurową. Jednym z powodów ma być coraz częstsze wykorzystanie generatywnych chatbotów opartych na sztucznej inteligencji, które pomogą organizacjom w lepszej interakcji z klientem w czasie rzeczywistym.

Chmura obliczeniowa oferuje niespotykaną dotąd skalowalność i elastyczność w modelu, w którym organizacje płacą tylko za rzeczywiście wykorzystane zasoby. Przedsiębiorstwa mogą dostosowywać swoje zasoby obliczeniowe do aktualnych potrzeb, bez konieczności inwestowania w dodatkowy sprzęt. Dzięki temu mogą skutecznie zarządzać kosztami i zwiększać wydajność. Dlatego migracja do chmury rozważana jest przez firmy różnej wielkości i z różnych branż.

Rozwój AI w modelu cloud

Firmy, które przechowują swoje dane w chmurze, zyskują przewagę, ponieważ sztuczna inteligencja ma możliwość stałego dostępu do informacji i uczenia się bez konieczności kosztownych inwestycji w infrastrukturę. Dzięki temu AI może być wykorzystywana do tworzenia bardziej zaawansowanych modeli analitycznych i przewidywania trendów, co pomaga firmom w podejmowaniu lepszych decyzji biznesowych.

Wróć do newsów