Optymalizacja kosztów IT background
avatar
Autor
Judyta Słodowska

E-faktury a bezpieczeństwo

Dowiedz się więcej!

Przedstawiamy fragment artykułu opublikowanego na łamach tygodnika Gazeta Finansowa, którego autorem jest Robert Czarniewski, CFO i wiceprezes Polcom.

Prawie dziesięć lat temu Clive Humby powiedział, że „data was the newoil”. Teraz dotyczy to już także e-faktur za sprawą zmiany do ustawy VAT, którą Sejm RP przyjął 1 października br., na mocy której wdrożono Krajowy System e-Faktur (KSeF) oraz faktury ustrukturyzowane.

 

Idą zmiany w kwestii e-faktur

Tym samym, na razie dobrowolnie, od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy w Polsce będą mogli wystawiać ustrukturyzowane e-faktury przez specjalny system teleinformatyczny Ministerstwa Finansów. W kolejnym roku będzie to już obowiązkowe. Warto więc odpowiedzieć na pytanie, na co zwrócić uwagę myśląc o tym nowym rozwiązaniu.

 

Dlaczego e-fakturowanie jest potrzebne?

Prawdopodobnie, w kontekście obecnych globalnych zakłóceń, potrzeba e-fakturowania jest większa niż kiedykolwiek wcześniej. Na całym świecie czas płatności faktur wydłużył się, ponieważ pracownicy zajmujący się rozliczeniami zmagają się z utrzymaniem ręcznych procesów rozliczeń poza siedzibą firmy. Oczywiste jest, że przeprowadzanie wszystkich niezbędnych kontroli zgodności z przepisami na przychodzących fakturach z domu jest znacznie trudniejsze i wolniejsze.

 

Gwałtowny wzrost e-oszustw

Do kosztów przetwarzania faktur dochodzi fakt, że od czasu wybuchu pandemii gwałtownie wzrosła liczba fałszywych faktur i oszustw związanych z wyłudzaniem poczty elektronicznej. Oszuści wykorzystują te zakłócenia do osiągnięcia osobistych korzyści, a firmy, w których procesy są słabo rozwinięte, stanowią łatwy cel.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Zachęcamy do zapoznania się z całością materiału w 46. wydaniu tygodnika Gazeta Finansowa.

Wróć do newsów