Administracja i zarządzanie IT background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

E-commerce jeszcze nigdy nie był tak popularny

Dowiedz się więcej!

Dotychczas sklepy online cieszyły się największa popularnością w tzw. pikach sprzedażowych – np. przed świętami czy w przy okazji Black Friday. Wszystko zmieniło się za sprawą wybuchu pandemii koronawirusa. E-commerce cieszy się popularnością o niespotykanej dotąd skali.

Duże zainteresowanie zakupami w sieci widzą zarówno mniejsze firmy, jak i duże przedsiębiorstwa. Wiele z nich odnotowuje znaczący wzrost sprzedaży online kosztem sklepów stacjonarnych. Co więcej, część sklepów zostało zamkniętych na stałe i całą sprzedaż przeniosło do sieci.

 

Stabilność platform online 

Kluczowe jest więc bezpieczeństwo i stabilność platform online, a co za tym idzie – niezakłócona praca serwerów. Zdarza się, że pomimo dużego zaangażowania specjalistów IT oraz inwestycji w infrastrukturę, sklepy nie radzą sobie z powstającymi obciążeniami i wynikającymi z nich problemami.

W takich sytuacjach cloud computing wydaje się być idealnym rozwiązaniem, co wynika z kilku rzeczy. Po pierwsze, zastąpienie tradycyjnej infrastruktury IT platformą cloudową jest obarczone dużo niższym ryzykiem inwestycyjnym oraz pozwala w znacznym stopniu przyspieszyć proces dostosowania do możliwych pików sprzedażowych pod kątem użytkownika końcowego. Po drugie, elastyczność i skalowalność zasobów chmurowych pozwala na sprawne otwieranie i zamykanie nowych projektów biznesowych, o czym trudno jest powiedzieć w przypadku modelu on premise, tzn. zakupu infrastruktury IT w danej sytuacji.

 

Możliwość szybkiej reakcji na zmieniające się potrzeby 

Chmura obliczeniowa umożliwia szybką reakcje na zmieniające się potrzeby rynku, jak ma to miejsce np. w czasie pików sprzedażowych. Możliwość korzystania z zasobów informatycznych dostępnych na żądanie to jedna z największych zalet przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej.

Nie bez znaczenia dla efektywności w funkcjonowaniu sektora e-commerce jest również sprawny łańcuch dostaw i prawidłowe zarządzanie powierzchnią magazynową. Dzięki chmurze również w tych obszarach można uruchomić wydajne systemy, które są w stanie odpowiednio zarządzać biznesem. Cloud computing pozwoli nie tylko skutecznie ustalić status przesyłek w czasie rzeczywistym, przetworzyć zdigitalizowane dokumenty od dostawców czy przewoźników, ale też umożliwi współpracę wielu platform za pośrednictwem szeregu protokołów. A wszystko to przy mniejszych kosztach – w porównaniu do tradycyjnej infrastruktury.

Wróć do newsów