- Karolina Bąba
Dlaczego należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo danych w chmurze?
Dowiedz się więcej
Za to, żeby rozwiązania chmurowe były bezpieczne, odpowiada ogół sprzętu i technologii, które zostały stworzone i są wykorzystywane do codziennej ochrony migrowanych zasobów. W dobie powszechnej cyfryzacji, a także zmianie modelu prowadzenia biznesu odpowiednie zabezpieczenie wrażliwych danych firmowych jest kluczowe dla właściwego działania przedsiębiorstw.
Chmura zyskuje na popularności
Z danych raportu „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021–2022” opublikowanego przez Polcom i Intel wynika, że 93 proc. przedsiębiorców podejmuje działania w kierunku cyfryzacji, której istotną częścią jest migracja kluczowych zasobów do chmury.
Cyfrowa transformacja to potężne wyzwanie dla biznesu. Każdy zgodzi się jednak, że obecnie nie ma już od niej odwrotu. Nie dziwi więc, że rozwiązania chmurowe – pozwalające na skalowalność i znaczne przyspieszenie wdrożenia projektów informatycznych – w dobie pandemii zyskały na popularności. Obecnie aż 93 proc. badanych przez nas firm podejmuje działania w obszarze cyfrowej transformacji, a rozwiązania chmurowe stanowią istotny element tej strategii – stwierdza Marcin Gwóźdź, prezes Polcom.
Niezbędna kontrola bezpieczeństwa
Wachlarz rozwiązań związanych z zapewnieniem właściwego poziomu bezpieczeństwa, jakie oferuje chmura jest bardzo szeroki. Odpowiednio chronione zasoby umożliwiają firmom nie tylko możliwość skupienia się na core biznesu, ale przede wszystkim nieprzerwane działanie biznesu. Właśnie dlatego decydując się na konkretnego dostawcę usług chmurowych warto sprawdzić rodzaj zabezpieczeń wykorzystywanych przez niego do zapewnienia bezpieczeństwa zasobów.
Oferowana przez Polcom kompleksowa usługa SOC stale monitoruje incydenty bezpieczeństwa IT, dzięki czemu możliwa jest niemal natychmiastowa reakcja na atak hakerski na infrastrukturę klienta. Dla przykładu jednym ze sposobów ochrony jest detekcja anomalii, która polega na stałej analizie ruchu i wykrywaniu niestandardowych zachowań użytkowników w sieci. Usługa detekcji anomalii pozwala na diagnozę problemów mogących wynikać ze złośliwego oprogramowania i szybką reakcję na zagrożenia ciągłości działania systemów informatycznych w firmie.
Bezpieczne dane to podstawa
Nieodpowiedni stopień ochrony zasobów w chmurze może wiązać się ze stratami wizerunkowymi oraz finansowymi. Utrata zaufania w oczach klientów, koszty ponoszone w związku z niewystarczającym zabezpieczeniem infrastruktury, a także konsekwencje prawne to czynniki mogące doprowadzić firmę do nieodwracalnych szkód.