Niewystarczająca liczba wykwalifikowanych specjalistów z branży informatycznej, to wciąż olbrzymi problem dla przedsiębiorców. Z danych unijnego urzędu statystycznego wynika, że ponad 60 proc. firm w UE boryka się z problemem braków kadrowych w działach IT. Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny publikuje informacje, że 20 proc. przedsiębiorstw musiało zrezygnować z części projektów z powodu braku odpowiedniej kadry.
Niedobór na rynku IT
Brak wykwalifikowanej kadry na rynku ma realny wpływ na polską gospodarkę, która jest w trakcie transformacji cyfrowej i czwartej rewolucji przemysłowej. W zasadzie każda branża potrzebuje nowoczesnego IT, by się dynamicznie rozwijać. Bez odpowiednich specjalistów, ten rozwój jest po prostu zagrożony – komentuje Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.
W kontekście wprowadzenia dyrektywy NIS jest to szczególnie istotne wyzwanie. Rozporządzenie europejskie nakłada na operatorów usług kluczowych konieczność posiadania wykwalifikowanego zespołu ds. bezpieczeństwa oraz systemu do ciągłego monitorowania infrastruktury IT, aby stawić czoła rosnącej liczbie cyberzagrożeń. Jak wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” w 2021 roku przeprowadzono 7 milionów ataków hakerskich.
Dlatego też pytanie nie brzmi „czy”, ale „kiedy” kolejne firmy staną się celem ataku ze strony hakerów. Wyciek danych stanowi złożony problem, generując nie tylko konsekwencje finansowe, ale również trudne do naprawienia straty wizerunkowe.
Bezpieczna chmura obliczeniowa
Profesjonalny partner, oferujący usługi w chmurze odgrywa kluczową rolę nie tylko w efektywnym zarządzaniu infrastrukturą IT, ale także w procesie transformacji cyfrowej, dzięki dzieleniu się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wykwalifikowani inżynierowie czuwają nad monitorowaniem systemów, wykrywaniem potencjalnych zagrożeń i raportowaniem incydentów bezpieczeństwa, ale również aktywnie wspierają organizację w wdrażaniu zasad bezpieczeństwa oraz udzielają wskazówek dotyczących optymalizacji wykorzystywanych systemów.
Kwestią o szczególnym znaczeniu w obliczu spowolnienia gospodarczego jest również optymalizacja inwestycji dzięki chmurze. Tradycyjny model IT generuje znaczne koszty, a każda modernizacja infrastruktury pociąga za sobą kolejne wydatki. W przypadku cloud computingu organizacja korzysta z mocy obliczeniowej w modelu usługowym i płaci tylko za faktycznie zużywane zasoby.