background
avatar
Autor
Karolina Bąba

Czy chmura wesprze firmy w obliczu NIS2?

Dowiedz się więcej

W świecie, w którym technologia rozwija się z niespotykaną dotąd prędkością, przedsiębiorstwa stoją przed wyzwaniem dostosowania się do dynamicznie zmieniających się trendów. Sztuczna inteligencja, 5G i uczenie maszynowe to tylko niektóre z innowacji, które wymagają nowoczesnej infrastruktury informatycznej. Coraz więcej firm rezygnuje z zakupu sprzętu fizycznego na rzecz dostępu do zasobów IT w modelu subskrypcyjnym. Dlaczego to rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne i jak może pomóc firmom w optymalizacji kosztów i zapewnieniu zgodności z nowymi przepisami?

Cyberbezpieczeństwo na wagę złota

Dyrektywa NIS2, która wejdzie w życie w ciągu najbliższych miesięcy, zwiększy wydatki firm na cyberbezpieczeństwo. Celem tej dyrektywy Unii Europejskiej jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w państwach członkowskich i poprawa ich odporności na potencjalne cyberzagrożenia. Obowiązuje ona w różnych sektorach, w tym energetyce, transporcie, ochronie zdrowia, infrastrukturze cyfrowej oraz w innych. Z tego powodu firmy szukają rozwiązań, które umożliwią im zapewnienie zgodności z nowymi przepisami i jednocześnie optymalizację kosztów prowadzenia biznesu.

Rozwiązaniem, które zyskuje coraz większe uznanie, jest korzystanie z infrastruktury IT w modelu usługowym. To podejście staje się coraz powszechniejsze, ponieważ daje firmom większą elastyczność w dostępie do najbardziej nowoczesnych, bezpiecznych i wydajnych zasobów serwerowych. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą skupić się na swojej działalności operacyjnej, zamiast zajmować się zakupem nowego sprzętu i oprogramowania oraz szkoleniem zespołu. Co więcej, posiadając własną fizyczną infrastrukturę, firma musiałaby za każdym razem wprowadzać zmiany mogące wymagać znacznych nakładów finansowych, które w innych okolicznościach można by było alokować w działalność operacyjną firmy.

 

Znaczenie transformacji cyfrowej

Tradycyjny proces zakupu własnego sprzętu IT staje się niekorzystny z punktu widzenia konkurencyjności, ponieważ wymaga długiego czasu amortyzacji. Globalna transformacja cyfrowa wymaga od firm większej elastyczności. W związku ze stale zmieniającym się środowiskiem technologicznym, infrastruktura cyfrowa w modelu subskrypcyjnym, a nie jako fizyczny sprzęt znajdujący się na wyposażeniu firmy, będzie o wiele efektywniejszym finansowo rozwiązaniem.

Jednakże, transformacja cyfrowa wymaga nie tylko dostępu do najnowocześniejszych centrów danych i infrastruktury wirtualnej, ale również zdolności do podejmowania trafnych decyzji biznesowych w obliczu zmieniających się okoliczności. Wiele firm, które pomyślnie przeszły już ten proces, może dziś uczestniczyć w zdigitalizowanej gospodarce, ponieważ opanowały strategię korzystania ze zautomatyzowanej infrastruktury – od usług chmurowych aż do rozwiązań opartych o AI i ML.

Wróć do newsów