background
avatar
Autor
Karolina Bąba

Czy chmura obliczeniowa optymalizuje koszty IT?

Dowiedz się więcej

Wszechobecny na świecie kryzys gospodarczy nie sprzyja przedsiębiorcom. Firmy muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, związanym na przykład z ograniczaniem wydatków na zarządzanie IT. W obliczu powszechnego cięcia kosztów migracja do chmury może przynieść pożądane oszczędności.

Bezpieczeństwo IT

Z najnowszego raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” wynika, że dla 79 proc. organizacji przeniesienie zasobów do środowiska cloudowego przyniosło oszczędności w aspekcie bezpieczeństwa i zapewnienia ciągłości działania. Z perspektywy współcześnie funkcjonujących biznesów brak przerw w dostępności usług oraz wysoki poziom zabezpieczeń przetwarzanych danych to kluczowe obszary, o które należy zadbać.

Nieodpowiedni poziom zabezpieczeń wrażliwych zasobów firmowych może skutkować zwiększoną podatnością na cyberataki, a te z kolei mogą doprowadzić do przerwania działalności przedsiębiorstwa. Skutki udanych ataków hakerskich często obejmują nie tylko straty finansowe, ale również wizerunkowe i mają negatywny wpływ na rozwój organizacji.

Zmiana modelu płatności

W ocenie 51 proc. ankietowanych przejście z rozliczania CAPEX na OPEX pozwoliło osiągnąć oszczędności na poziomie 10-30 proc. w obszarze wydatków związanych z IT. Dzięki abonamentowemu modelowi rozliczeniowemu firmy płacą tylko za faktyczne wykorzystanie potrzebnej mocy obliczeniowej.

Migracja zasobów do chmury pozwala również zredukować koszty związane z utrzymywaniem własnej infrastruktury IT. Korzystając ze środowiska w chmurze przedsiębiorcy nie muszą kupować dodatkowego sprzętu zapewniającego wysoką moc obliczeniową, potrzebną jedynie w trakcie sezonowych pików sprzedażowych.

Mniejsze zużycie energii elektrycznej

Według danych zebranych w raporcie Polcom i Intel outsourcing IT pozwala również ograniczyć zużycie energii. 29 proc. firm dzięki przeniesieniu zasobów do chmury zmniejszyło wykorzystanie elektryczności o 10 proc. Z kolei w ocenie 26 proc. organizacji oszczędności te sięgają nawet 20 proc.

Oszczędności dzięki chmurze

Rosnące koszty prowadzenia biznesu, drożejące paliwo, prąd, opóźnienia w regulacjach zadłużeń to na ten moment nowe realia wielu biznesów. Inflacja dotyczy właściwie wszystkich obszarów działalności, ale spadek nastrojów przedsiębiorców, zakłócenia w łańcuchach dostaw, schłodzenie gospodarki, ograniczenie inwestycji nie muszą być aż tak odczuwalne. Jeśli firma odpowiednio podejdzie to tematu cyfryzacji i przeniesienia pewnych swoich zasobów IT do chmury, może znacznie zredukować swoje koszty operacyjne – twierdzi Anna Kulikowska, Business Developement Manager w Polcom.

Wróć do newsów