W obliczu niepewności gospodarczej i geopolitycznej adaptacja i elastyczność stały się kluczowymi atutami, które decydują o przetrwaniu organizacji i budowaniu przewag konkurencyjnych. W tym otoczeniu, niezawodne narzędzia IT odgrywają decydującą rolę w utrzymaniu ciągłości działania najważniejszych procesów. Obecnie jednym z najpopularniejszych modeli IT wykorzystywanych przez firmy jest chmura. Nic dziwnego mając na uwadze fakt, że migracja systemów do infrastruktury w chmurze pozwala uzyskać poczucie stabilności – niezwykle cenne w turbulentnych czasach oraz gwarantuje skrócenie czasu wdrożenia kluczowych projektów.
Chmura wychodzi naprzeciw
Cloud computing to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie wydajnej mocy obliczeniowej oraz szybkiego i pewnego źródła dostępu do danych. Chmura zapewnia sprawne i wydajnie funkcjonowanie biznesu, bez konieczności ponoszenia ogromnych inwestycji w rozwój własnej infrastruktury IT.
Warto również podkreślić, że cloud staje się kluczowym elementem wspierającym rozwój innowacyjnych technologii. Rzeczywistość rozszerzona, sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe – to tylko niektóre dziedziny, które wymagają ogromnych zasobów obliczeniowych. Chmura pozwala przedsiębiorstwom na eksplorowanie tych zaawansowanych technologii bez konieczności jednorazowego inwestowania w drogie licencje oraz kosztowny sprzęt serwerowo-macierzowy.
Bezpieczeństwo w chmurze
Jednym z głównych atutów chmury jest zwiększenie bezpieczeństwa danych. Korzystając z usług chmurowych, firmy mogą przenieść swoje wrażliwe zasoby do zaawansowanych ośrodków przetwarzania danych, które są monitorowane w trybie 24/7. To znacznie redukuje ryzyko wystąpienia niedostępności systemów i utraty danych. Ponadto, nowoczesne mechanizmy uwierzytelniania i szyfrowania w chmurze zapewniają dodatkową ochronę przed nieautoryzowanym dostępem, a usługi bezpieczeństwa tj. SOC (Security Operation Center) oraz DR (Disaster Recovery) gwarantują ciągłości działania biznesu.
Chmura przynosi oszczędności
Kolejnym ważnym aspektem jest redukcja kosztów. Tradycyjne rozwiązania IT wymagają znacznych nakładów finansowych na zakup i utrzymanie własnej infrastruktury IT oraz oprogramowania. Cloud computing pozwala na zredukowanie tych wydatków dzięki abonamentowemu modelowi płatności, w którym firmy płacą jedynie za rzeczywiście wykorzystywane zasoby. Eliminuje to w znacznym stopniu konieczność inwestowania nadmiarowo w sprzęt, ponieważ zasoby są dostępne ad-hoc, a dostawcy usług chmurowych dbają o korzystanie z najnowocześniejszych technologii i rozwiązań.
Rosnące koszty prowadzenia biznesu, drożejące paliwo, prąd, opóźnienia w regulacjach zadłużeń to na ten moment nowe realia wielu biznesów. Inflacja dotyczy właściwie wszystkich obszarów działalności, ale spadek nastrojów przedsiębiorców, zakłócenia w łańcuchach dostaw, schłodzenie gospodarki, ograniczenie inwestycji nie muszą być aż tak odczuwalne. Jeśli firma odpowiednio podejdzie to tematu cyfryzacji i przeniesienia pewnych swoich zasobów IT do chmury, może znacznie zredukować swoje koszty operacyjne – wskazuje Anna Kulikowska, Dyrektor Handlowy w Polcom.