background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Ciągłość działania biznesu

Kluczowy czynnik sukcesu w dynamicznym świecie

W konkurencyjnym i szybko zmieniającym się świecie, zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania firmy jest niezwykle istotne dla jej przetrwania na rynku. Przerwy w działaniu kluczowych procesów mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zarówno finansowych, jak i wizerunkowych czy nawet prawnych. Wniosek jest jeden – kluczem do sukcesu jest ciągłe, nieprzerwane działanie organizacji i inwestowanie w najnowsze zabezpieczenia oraz technologie.

Zaufane klientów i minimalizacja strat

Jednym z głównych powodów, dla których utrzymanie ciągłości działania jest niezwykle istotne to utrzymanie zaufania klientów. Oczekują oni, że świadczone usługi oraz oferowane produkty będą stale dostępne, a firmy pozostaną w gotowości do zaspokajania ich potrzeb. W takiej sytuacji nawet krótka przerwa w dostępności aplikacji bądź systemu może skutkować utratą zaufania i zwróceniem się do konkurencji.

Co więcej, przerwy w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa mogą prowadzić do poważnych strat finansowych. Zatrzymanie produkcji, brak dostępności usług czy opóźnienia w realizacji zamówień znacząco wpływają na wyniki finansowe organizacji.

Z tego względu opracowanie odpowiedniej strategii i planu działania na wypadek awarii i trudnych do przewidzenia katastrof, pozwoli zminimalizować straty oraz zapewnić stabilność finansową i wizerunkową.

 

Opracowanie planu awaryjnego

Biznes jest szczególnie podatny na różnego rodzaju kryzysy wynikające m.in. z ataków hakerskich.

Przerwanie ciągłości działania równa się – straty. Przedsiębiorcy o tym wiedzą. Niestety, zapłacenie przestępcom wcale nie jest dobrym rozwiązaniem i nie jest równoznaczne z odzyskaniem danych. Zaledwie kilka procent firm przekazujących okup zdołało odzyskać wszystkie dane i zasoby – mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Firmy powinny więc regularnie wdrażać specjalnie dostosowane procedury na wypadek awarii i ciągle inwestować w rozwiązania pozwalające na szybki powrót do normalnego funkcjonowania kluczowych procesów w przypadku wystąpienia katastrofy. W takich sytuacjach pomocna staje się chmura, a dokładnie usługi z zakresu tworzenia backupów, Disaster Recovery, zapasowego centrum danych oraz narzędzia zwiększające bezpieczeństwo danych jak na przykład SOC, ochrona DOS/DDoS lub detekcja anomalii.

Wróć do newsów