Optymalizacja kosztów IT background
avatar
Autor
Natalia Gawlowska

Chmura podstawą cyfrowej transformacji również w branży finansowej

Dowiedz się więcej!

Cloud computing to model IT, z którego korzysta wiele firm i instytucji, niezależnie od branży. Na usługi chmurowe coraz częściej otwiera się również sektor finansowy.

Optymalizacja kosztów IT

Wsparciem dla takich procesów jak poprawa wydajności, dotarcie do nowych rynków i klientów czy optymalizacja kosztów okazuje się cloud computing. Takiego wsparcia potrzebuje również branża finansowa, która coraz śmielej patrzy w kierunku chmury.

 

Optymalizacja kosztów w bankach 

Dzięki wykorzystywaniu usług chmurowych, banki mogą zaoszczędzić nawet do 40 proc. kosztów w ramach nowych projektów biznesowych. Dzieje się tak, ponieważ ulokowanie zasobów w zewnętrznym data center nie wymaga budowy dedykowanej infrastruktury informatycznej. Dodatkowo cloud computing to rozwiązanie, które znacznie podnosi elastyczność i szybkość dostarczania nowości na rynek, możliwe jest więc budowanie przewag konkurencyjnych.

Mówi się, że najbardziej udane transformacje cyfrowe są samofinansujące się, a ich sprawne wdrożenia świadczą o wyraźnej wartości biznesowej. Dzięki takim argumentom biznesowym program transformacji może utrzymać impet i zbudować poważne zaangażowanie kadry kierowniczej w całej organizacji.

 

Co daje chmura obliczeniowa? 

Chmura obliczeniowa zapewnia wymaganą infrastrukturę informatyczną, która zbudowana jest w oparciu o potrzeby i wymagania klienta. Cloud computing cechuje się nieograniczoną skalowalnością, która wspiera firmy w zachowaniu zwinności i pomaga płynnie wdrażać zmiany. Firmy płacą wyłącznie za zasoby, które wykorzystują.

Firmy często decydują się na przeniesienie danych do chmury ze względu na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrony przed zagrożeniami, takimi jak cyberataki czy niekontrolowane wyłączenie systemów. Usługi cloudowe umożliwiają tworzenie wielu kopii zapasowych, co realnie zmniejsza ryzyko utraty danych.

 

Chmura w branży finansowej

Z perspektywy współczesnych firm i instytucji z sektora finansowego, kluczowa wydaje się być możliwość podążania za cyklem innowacji, wdrażania i testowania różnorodnych rozwiązań i usług. Chmura pomaga w sprawnej realizacji tych procesów, bez konieczności korzystania ze skomplikowanych zasobów i infrastruktury. Dzięki temu firma może testować i wdrażać różne aplikacje na wielu platformach w ramach projektów eksperymentalnych, bez konieczności inwestycji w dodatkowy sprzęt IT.

Coraz więcej instytucji finansowych korzysta z modelu cloud computingu. – W Polcom jesteśmy naocznymi świadkami coraz większej popularności chmury. W naszych ośrodkach obecnie swoje kluczowe usługi od wielu lat utrzymuje co najmniej 10 dużych, polskich instytucji finansowych oraz kilka zagranicznych. Są to m.in. banki i podmioty, dla których utrzymanie ciągłości działania na poziomie informatyki ma wpływ na krajową politykę informacyjną w zakresie ekonomii.

Wróć do newsów