- Karolina Bąba
Chmura obliczeniowa
w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej
Oszczędność inwestycyjna, poprawa operatywności firmy oraz cybezpieczeństwo to kluczowe cele dla każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa. Żyjemy w czasach, kiedy uzyskanie przewagi konkurencyjnej stało się jednym z najważniejszych wyzwań stawianych aktualnie przed firmami. W tym kontekście chmura może okazać się nieoceniona na drodze do realizacji kluczowych strategii biznesowych.
Cloud computing a optymalizacja kosztów
Koszty związane z utrzymaniem własnych serwerów to jedne z największych wydatków związanych z IT. Dzięki modelowi cloud computing polegającemu na udostępnianiu mocy obliczeniowej w ramach miesięcznego abonamentu, organizacje nie muszą inwestować we własną infrastrukturę i oprogramowanie. Firmy mogą skorzystać z elastycznej i skalowalnej platformy IT, którą dostosują do aktualnych potrzeb biznesowych, bez koniczności nadmiarowego inwestowania w moc obliczeniową. Klienci chmurowi płacą wyłącznie za faktycznie wykorzystane zasoby. Dzięki temu, koszty są bardziej przewidywalne.
Z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-2023” wynika, że 79 proc. ankietowanych firm dostrzega oszczędności płynące z migracji do chmury.
Cloud computing a efektywność biznesowa
Chmura obliczeniowa gwarantuje zwiększenie poziomu skalowalności, a dzięki temu firmy mogą łatwo dostosować swoje zasoby do aktualnych tendencji na rynku oraz zmiennych potrzeb swoich klientów. W trakcie pików sprzedażowych organizacje są w stanie bezproblemowo i szybko zwiększyć swoje zasoby, natomiast kiedy zapotrzebowanie spada, mogą zmniejszyć wymaganą moc obliczeniową. Również w przypadku uruchomienia nowych aplikacji lub zwiększenia wolumenu przetwarzanych danych firmy mogą dostosować parametry techniczne środowiska, których aktualnie potrzebują.
Co więcej, 88 proc. organizacji dostrzega dla siebie szansę na rozwój w nadchodzących przemianach technologicznych.
Cloud copmuting a bezpieczeństwo
Z raportu wynika, że 19 proc. ankietowanych przedsiębiorców ma wiedzę na temat ataku przeprowadzonego na systemy partnera biznesowego, a 15 proc. firm doświadczyło ataku na swoje systemy IT. Nie dziwi więc, że 53 proc. firm wdrożenia z zakresu cyberbezpieczeństwa ma już za sobą.
W obecnych, niestabilnych czasach i rosnącej inflacji to właśnie optymalizacja kosztów i bezpieczeństwo stawiane są w przedsiębiorstwach na pierwszym miejscu. Te dane pokazują, że realna szansa na budowanie przewag konkurencyjnych – również dzięki inwestycjom w nowe technologie i cyfryzację – jest możliwa wtedy, gdy firma jest o krok przed konkurencją i jest w stanie odpowiednio ocenić ryzyka i zagrożenia – mówi Jarosław Grzona, Administrator Systemów Informatycznych w Armatura Kraków.