background
avatar
Autor
Paweł Kruszec

Chmura obliczeniowa również w sektorze MŚP

Dowiedz się więcej!

Czas pandemii okazał się próbą dla wielu firm, szczególnie z sektora MŚP. Część z nich nie przetrwało tej próby, innym z kolei udało wypracować się model, dzięki któremu prosperują do dziś. Nieoceniona okazała się elastyczność i wdrożenie odpowiednich rozwiązań. Cloud computing to jedna z usług, która pozwoliła usprawnić procesy firm i zoptymalizować koszty.

Doświadczony pandemią sektor MŚP bacznie obserwuje rynek, wyciąga wnioski z porażek i dostrzega rolę chmury obliczeniowej w procesie restartu po pandemii. Widać to po zawartych w raporcie wskaźnikach, które mówią, że aż 36 proc. małych i średnich firm wdrożyło już rozwiązania chmurowe w swoich zasobach IT, 21 proc. jest w trakcie implementacji, a kolejne 10 proc. ma to w planach, podkreśla Agnieszka Dymek, KeyAccount Manager w Polcom.

 

Cyfryzacja sposobem konkurencyjność 

Cyfryzacja, a więc i rozwiązania chmurowe to skuteczny sposób nie tylko na przetrwanie, ale również na budowanie przewagi konkurencyjności. Cloud computing bowiem to rozwiązanie, które zapewnia m.in. większą wydajność, skalowalność, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz możliwość skupienia się na core biznesu – a to elementy niezbędne do tego, żeby firmy mogły skupić się na rozwijaniu swojego biznesu i być zauważalne na rynku. O korzyściach chmury przeczytać można również w raporcie Polcom i Intel opracowanym przez Computerworld.

Z opracowanego przez Polcom i Intel raportu „Cyfryzacja, chmura i nowe technologie”, jasno wynika, że cloud computing to ważny element rozwoju i restartu MŚP. Sama migracja do chmury wymaga pewnych przygotowań, jednak proces ten przynosi liczne korzyści, jak chociażby niższe koszty, wygodę, bezpieczeństwo, pewność, czy skalowalność – zapewnia Agnieszka Dymek z Polcom.

 

Wnioski z raportu 

Raport Polcom i Intel jasno pokazuje, że sektor MŚP coraz chętniej korzysta z nowych technologii i ma świadomość tego, że proces cyfryzacji jest nieunikniony. Proces wdrożenia usług chmurowych w firmach małego i średniego szczebla wyraźnie przyspieszył, a przedsiębiorstwa nie boją się już nowoczesnych rozwiązań. Według Marcina Gwoździa, prezesa Polcom, chmura rozwiązuje wiele problemów współczesnych firm.

Przedsiębiorstwa decydują się na rozwiązania w zakresie przechowywania danych w chmurze, aby rozwiązać różne problemy. W przypadku MŚP wykorzystują one chmurę, np. w celu obniżenia kosztów. Niezależnie jednak od czynników decydujących o tym wyborze, wspólnym mianownikiem dla nich jest kwestia bezpiecznego przechowywania i przetwarzania danych.

Wróć do newsów